Jesenný cyklovýlet po Tokaji

Keď sa leto skončí a začne sezóna hrozna, rozhodovanie, kam vyraziť na cyklovýlet, nikdy netrvá dlho. Tokaj – vybrali sme si malú, ale veľmi významnú vinohradnícku oblasť.

Tokaj je síce najmenšou slovenskou vinohradníckou oblasťou, ale zároveň aj jednou z najvýznamnejších.

Nachádza sa na juhovýchode Slovenska, na východ od Košíc a na juh od Trebišova. Možno čakáte, že počas vinobrania tam bude poriadne rušno, no slovenský Tokaj je pokojným regiónom, kde si môžete aj na jeseň užívať ticho prírodu. Je súčasťou veľkej oblasti s rovnomenným názvom, ktorá sa rozkladá aj u našich susedov v Maďarsku.

Dlho sa viedli spory o to, či aj Slováci majú právo používať pomenovanie Tokajské víno. Jednoznačne však patrí obom krajinám, pretože aj my pri zbere a zrení dodržiavame rovnaké špeciálne zásady ako maďarskí vinohradníci. Ak máte radi víno a obzvlášť to tokajské, vyberte sa teraz s nami spoznávať tento krásny kúsok Slovenska na dvoch kolesách.

Ako sa sem dostať?

Slovenskú vinohradnícku oblasť Tokaj tvorí sedem obcí. My sme výlet začali v Čerhove a mali sme na to hneď dva dôvody. Ten prvý bol ten, že do Čerhova sa dá dostať vlakom. Doviezli sme sa priamym spojom z Košíc aj s bicyklami. Ak ste ešte necestovali vlakom s bicyklami, nemusíte sa ničoho obávať. Všetky vozne, ktoré bicykle prepravujú, sú označené symbolom bicykla a spôsobom, akým sa bicykel vo vozni prepravuje. Zjednodušená preprava znamená, že si bicykel vo vlaku zavesíte a sadnete si vedľa neho. Inou možnosťou je preprava v úschovni batožín, kde si bicykel odložíte do samostatného priestoru a nemusíte naň dohliadať. Druhým dôvodom, prečo sme začali v Čerhove, bolo turistické informačné centrum, ktoré sme na začiatku nášho cyklovýletu chceli navštíviť. V moderných priestoroch s vlastnou vinotékou a degustačnou miestnosťou nám ochotne poradili, čo sa na Tokaji oplatí vidieť.

Tuf je Tokaj, vedeli ste?

Región Tokaj je známy najmä svojím vínom, ale viete, čím je tokajské víno výnimočné? Ak chcete vyrábať Tokaj, jednou z podmienok je, že musí zrieť v klasickej tufovej tokajskej pivnici. Tuf je usadený sopečný popol stlačený v treťohorách. Aj ak by ste mali v tejto oblasti vinohrady s tou najlepšou odrodou vína, ale nemali by ste tufovú pivnicu, nemohli by ste vyrábať Tokajské víno. Či už v slovenskom alebo maďarskom Tokaji, tam, kde túto horninu nenašli, nemôžu byť ani pivnice. Tam, kde na ňu natrafili, sú pivnice jedna vedľa druhej.

Gazdovské pivnice

Víno zreje v pivniciach v dubových sudoch a čo vás určite prekvapí, ak ste ešte v tokajskej pivnici neboli, je to, že sudy a steny pivníc pokrýva akoby kožuštek ušľachtilej tmavosivej plesne. Je to huba, ktorá sa živí výparmi z vína, dozrievajúcho v sudoch a ročne si z neho aj poriadne upije. Zabraňuje však rozvoju iných, nepriaznivých mikroorganizmov v pivnici a vytvára unikátnu mikroklímu pre dozrievanie tokajského vína. Toto víno môže byť troj-, štvor- až šesťputňové, ktoré je najsladšie. Najznámejšie tokajské pivnice nájdete v obciach Malá Tŕňa, Veľká Tŕňa a Viničky. Aj my sme v nich na chvíľu odstavili bicykle a ochutnali pravé tokajské.

K tokajskej rozhľadni

Z Čerhova sme zamierili po ceste do dedinky Veľká Tŕňa a odtiaľ do Malej Tŕne, ktoré patria k tým najvýznamnejším vinárskym dedinkám na Tokaji. Je tu množstvo tradičných tufových pivníc, ale aj pekné penzióny s dobrým jedlom. Z Malej Tŕne sme sa vydali k rozhľadni Tokaj, ktorá veru nie je len taká obyčajná rozhľadňa. Tokajská vyhliadková veža je stavbou roka 2015, ktorá tvarom suda dokonale zapadá do okolitého prostredia a medzi okolité vinice. Z dvanásťmetrovej vysokej veže je nádherný výhľad do širokého okolia. Ale dosť už rozhliadania sa a kochania. Pokračovali sme do Malej Bary. Na výber sú hneď dve možnosti, ako sa tam dostať. Buď po ceste cez Černochov, alebo odbočíkou cez Baru po náučnom chodníku. Je to na vás. Našou ďalšou zastávkou bol renesančný kaštieľ Františka Rákocziho II. v Borši, vodcu posledného protihabsburského povstania. Jeho kaštieľ je však momentálne v rekonštrukcii.

Rieka bez prameňa

Za kaštieľom F. Rákocziho II. sme sa napojili na hrádzu rieky Bodrog. Hovorí sa, že Bodrog nemá prameň. Je to preto, že vzniká sútokom riek Latorica a Ondava. Na Slovensku tečie táto rieka len na pätnástich kilometroch a popri nej sa ovíjajú mŕtve ramená a čisté jazerá. Veľmi pekným celodenným výletom je plavba po rieke Bodrog do maďarskej tokajskej oblasti. Loď odchádza z Viničiek a dopraví vás do maďarského mestečka Sárospatak. Prístav na rieke Bodrog vo Viničkách nájdete hneď pri moste. Nádherná príroda okolo rieky vás určite nadchne. Prechádza sa aj okolo najnižšie položeného bodu na Slovensku. My sme z Viničiek zamierili už len na železničnú stanicu v Strede nad Bodrogom, odkiaľ sme cestovali naspäť s príjemnými pocitmi z nie veľmi náročného, ale pekného bicyklovania po našom slovenskom Tokaji, ktorý odporúčame aspoň raz určite navštíviť aj vám.

Na Tokaj vlakom

Ak sa rozhodnete navštíviť Tokaj tak ako my a pocestujete vlakom, poradíme vám, ako to chodí. Aj keď si lístky na vlak môžete zakúpiť aj vopred cez internet, lístok vášmu bicyklu kúpite len v osobnej pokladnici. Cestovanie s bicyklom vás skutočne nevyjde draho. Jednorazový lístok pre bicykel stojí 1,50 €, jednodňový 2,50 € a týždenný vás vyjde iba na 6 €. Ak budete cestovať vyťaženým spojom, urobíte dobre, ak si pre svoj bicykel kúpite aj miestenku, ktorá stojí 1 €. Nie je to síce povinné, ale zaručí vám to, že pre váš bicykel bude vo vlaku, ktorým chcete cestovať, určite rezervované miesto.

Ako sa tam dostať

Na úseku Košice – Michaľany – Čerhov – Streda nad Bodrogom je možná preprava bicyklov vo všetkých vlakoch. Do Čerhova a Stredy nad Bodrogom premáva priame denné dvojhodinové spojenie osobných vlakov s odchodom zo železničnej stanice Košice. Navyše sem jazdí aj regionálny expres s odchodom z Košíc. Z Košíc je možnosť prepravy ďalej na smer Česká republika (Žilina, Čadca) alebo smer Poprad-Tatry – Žilina – Bratislava.

Text: Martina Strihová, foto: Miro Pochyba

(Poznámka: V článku sú použité informácie platné pre grafikon 2017/2018. Aktuálne cestovné spojenia, ako aj informácie o doplnkových službách a ich cene nájdete na www.zssk.sk.)

 

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia