Zažiť Východnú vlakom sa oplatí

3.7.2019

  • 65. ročník festivalu ľudovej kultúry sa koná v prvý júlový víkend

  • Ak na podujatie pôjdete vlakom, poďakujú sa vám environmentalisti aj úspory

BRATISLAVA - Z Východnej dievčatá, čím sa umývate? Cez Východnú tečie vodička či Východná, Východná, hej, vo dva rady domy. Ľudová hudba, autentický spev, originálne tance, unikátne kroje – jednoducho pravý slovenský folklór. Ten neodmysliteľne patrí k podujatiu, ktoré sa už 65 rokov koná v malebnej obci rozprestierajúcej sa medzi Vysokými a Nízkymi Tatrami. Prehliadka tradičnej ľudovej kultúry sa vo Východnej uskutoční 4. – 7. júla 2019.

Vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) máte aj tento rok príležitosť navštíviť najväčší slovenský folklórny festival pohodlne a ekologicky, keďže celkom 27 rýchlikov mimoriadne zastaví na železničnej stanici vo Východnej. Zároveň máte so ZSSK nárok na zľavnené vstupné. Tešiť sa môžete na špičkové súbory zo Slovenska i zahraničia. Festival svojou návštevou poctí tanečné divadlo Ifjú Szivek, ale aj umelecké telesá Lúčnica a SĽUK. Chýbať nebudú ľudoví remeselníci, workshopy zamerané na hudbu, tanec či spev, tvorivé dielne i program pre deti.

„Národný dopravca je už jedenásty raz dopravným partnerom festivalu Východná a ja som tomu veľmi rád. Navyše, toto nie je jediný prípad, kedy sa vlaky a ľudová tvorba stretávajú a prelínajú. Aj nové diaľkové vozne ZSSK predsa vychádzajú zo slovenských tradičných prvkov a vzorov. Je nespochybniteľným faktom, že na náš folklór môžeme byť všetci právom pyšní,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Zoznam vlakov, ktoré budú počas festivalu mimoriadne zastavovať v obci Východná:Využiť, samozrejme, môžete aj osobné vlaky, ktoré vo Východnej zastavujú pravidelne. Cestovné doklady si pohodlne zakúpite na www.zssk.sk alebo v pokladniciach ZSSK.

So ZSSK ušetríte aj na vstupenkách. Na zľavnené vstupné majú nárok cestujúci s lístkom do stanice Východná, cestujúci s preukazmi MAXI KLASIK, JUNIOR RAILPLUS, KLASIK RAILPLUS, SENIOR RAILPLUS, SKUPINA, SKUPINA MINI a tí, ktorí disponujú platným železničným preukazom.Podrobnosti o festivale Východná sa dozviete tu ⇒ http://www.festivalvychodna.sk/ ⇐.

 

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).  

ZSSK od 9. júna 2019 realizuje priemerne 1528 vlakov denne, z toho 230 diaľkových vlakov a 1 298 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 722 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2935 kilometroch tratí na Slovensku.

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia