Pred sto rokmi tragicky zahynul M. R. Štefánik. ZSSK vypraví mimoriadny vlak do Brezovej pod Bradlom

2.5.2019

  • Brezová pod Bradlom bude 4. mája 2019 miestom celonárodnej spomienky na jednu z kľúčových osobností našich dejín

  • Národný dopravca pripravil pre cestujúcich výhodné spojenie

BRATISLAVA - Písal sa 4. máj 1919, keď sa do polí neďaleko Ivanky pri Dunaji zrútilo lietadlo typu Caproni 450, trojmotorový dvojplošník talianskej výroby. Na jeho palube boli traja Taliani a Slovák. Milan Rastislav Štefánik, politik, diplomat, brigádny generál ozbrojených síl Francúzska a minister vojny v novovzniknutej Československej republike, sa vracal do vlasti po dlhých rokoch v emigrácii. Tragická nehoda tesne pred pristátím vo Vajnoroch všetky jeho ďalšie kariérne i súkromné plány definitívne zmarila.

Štefánik je pochovaný v ikonickej mohyle nad Brezovou pod Bradlom. Práve miesto posledného odpočinku tohto významného štátnika a jeho rodné Košariská sa stanú miestami celonárodnej spomienkovej slávnosti pri príležitosti 100. výročia generálovej tragickej smrti. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví v sobotu 4. mája 2019 do Brezovej pod Bradlom mimoriadny vlak. Ďalší pôjde v opačnom smere. Trasa povedie z Bratislavy cez Trnavu a Jablonicu a späť.

„Je dôležité pripomínať si zásluhy významných osobností a takou bol nepochybne aj Milan Rastislav Štefánik. Ako národný dopravca považujeme za samozrejmosť zapojiť sa do pietnej spomienky na tohto štátnika, ktorého politický a spoločenský rozmer presahuje hranice našej krajiny,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Oba vlaky budú radené zo šiestich veľkopriestorových vozňov a platiť v nich budú prepravné a tarifné podmienky ZSSK. V Jablonici sú zabezpečené prípoje v smere/zo smeru Kúty. V Brezovej pod Bradlom bude od železničnej stanice premávať bezplatná kyvadlová autobusová doprava. Cestovné doklady si možno kúpiť v predpredaji v pokladniciach ZSSK alebo pohodlne cez náš e-shop

Program spomienkových slávností nájdete na webovej stránke https://www.brezova.sk/evt_file.php?file=2139&original=Priloha%201_Program.pdf.

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca


Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.
odbor komunikácie

Rožňavská 1 | 832 72 Bratislava 3 | Slovenská republika
tel.: +421220297015 | mobil: +421904875396
e-mail: 
hovorca@remove-this.slovakrail.sk | kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).  

ZSSK od 3. marca 2019 realizuje priemerne 1518 vlakov denne, z toho 226 diaľkových vlakov a 1292 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 713 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2909 kilometroch tratí na Slovensku.

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia