Počas Európskeho týždňa mobility sa prímestskými a regionálnymi vlakmi zveziete za polovicu

14.9.2017

  • Mimoriadnu zľavu môže využiť až 250-tisíc cestujúcich
  • Podpora koľajovej dopravy je dôkazom vyspelosti krajiny
  • Vlak produkuje desaťkrát menej CO₂ ako lietadlo a trikrát menej ako auto

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) podporí od 18. do 22. septembra 2017 mimoriadnymi zľavami vo výške 50 % Európsky týždeň mobility 2017. V týchto dňoch zvezie za polovicu cestujúcich v 2. triede na všetkých vnútroštátnych trasách prímestských a regionálnych vlakov kategórie Os a REX, čo predstavuje 1247 spojov denne. Zľavnené lístky sa budú dať kúpiť okrem zákazníckych centier aj cez internet. V Tatrách na tatranskej elektrickej železnici a ozubnicovej železnici je možnosť využiť túto zľavu zakúpením zľavneného SMS lístka.

  • podrobnejšie informácie o akcii otvoríte kliknutím

„Vítam túto aktivitu a veľmi sa z nej teším. Vlaková doprava je v súčasnosti jedným z najekologickejších typov dopravy a naším cieľom je pritiahnuť cestujúcich, ktorí dnes vlakom nejazdia a ukázať im, že takéto cestovanie je pohodlné a spoľahlivé,“ povedal Árpád Érsek, minister dopravy a výstavby SR.

„Zľavy budú mimoriadnou odmenou pre približne 250-tisíc platiacich cestujúcich, ktorí jazdia pohodlne a ekologicky už dnes,“ hovorí Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK. Zároveň dodáva: „Ide nám však najmä o tých, ktorí si myslia, že osobné auto je jedinou správnou voľbou. Radi by sme im ukázali, že to tak nemusí byť. Srdečne ich pozývame do našich vlakov.“ V súčasnosti vykoná každý obyvateľ Slovenska priemerne 6 ciest po železnici za rok. Najväčší podiel vlakovej dopravy v Európe má Švajčiarsko (47 ciest/osoba/rok) a naopak najmenší podiel má Bulharsko (2 cesty/osoba/rok). „Čím vyspelejší  štát, tým viac sa v ňom využíva koľajová doprava,“ vysvetľuje P. Horný, „Európsky týždeň mobility preto vnímame ako možnosť odprezentovať vlaky ako pohodlnú a veľmi zelenú alternatívu k osobným autám.“

Týždenne sa vo vlakoch uvedených kategórií prepraví takmer 1 milión cestujúcich. Z nich približne tri štvrtiny cestujú s rôznymi zľavami – či už z dôvodu vlastníctva predplatených traťových lístkov, alebo majú nárok na bezplatnú prepravu. Z celkového počtu 1247 prímestských a regionálnych vlakov kategórie Os a REX denne je približne 542 elektrických a 705 dieselmotorových. Pripravovaný grafikon vlakovej dopravy 2017/2018 celkovo počíta so 60,6 % vlakových kilometrov na elektrický zdroj pohonu a 39,4 % vlakových kilometrov na dieselmotorový pohon.

Koľajová doprava je najekologickejším typom dopravy a vďaka rýchlemu prechodu na elektrický pohon sa k životnému prostrediu správa ešte viac „eco-friendly“. Pri preprave jedného pasažiera na vzdialenosť jeden kilometer, podľa prepočtov Európskej enviromentálnej agentúry, vypustí letecká doprava do ovzdušia 244 gramov oxidu uhličitého, preprava autom 101 gramov, avšak pri transporte vlakom je to len 28 gramov. Navyše, ZSSK disponuje dieselmotorovými jednotkami radu 861 a radu 813, ktoré výrazne znižujú emisie. Vďaka pridávaniu kvapalného aditíva AdBlue (močoviny) vstrekovaného do výfukových plynov vzniká chemická reakcia, výsledkom ktorej vychádza z výfuku neškodná para a dusík.

Európsky týždeň mobility sa koná už od roku 2002. Každý rok v termíne od 16. do 22. septembra je cieľom tejto akcie povzbudiť samosprávy, aby zaviedli a podporovali opatrenia udržateľnej mestskej mobility. Zároveň je toto podujatie výzvou pre všetkých obyvateľov, aby využívali na presun rôzne alternatívne spôsoby prepravy, ktoré nahrádzajú osobné motorové vozidlá, napríklad pešiu či bicyklovú prepravu, ale i mestskú hromadnú a verejnú dopravu. Témou Európskeho týždňa mobility 2017 je „Čistá, zdieľaná a inteligentná mobilita“

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

* * * *

O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK realizuje priemerne 1450 vlakov denne, zastavuje na 697 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po viac než 2800 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188
, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/ZSSK.sk, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe 

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia