Oravský expres vyráža. Odvezie vás zo Žiliny priamo k Oravskému hradu

2.7.2019

  • Od 6. 7. do 31. 8. bude premávať priamy vlak zo Žiliny do Oravského Podzámku

  • V „motoráčiku“ bude možné pohodlne prepraviť aj bicykle

BRATISLAVA - Keď sa v roku 1922 dostal na plátna kín prvý nemý horor Upír Nosferatu, jeho hlavný hrdina vzbudil svojou reálnosťou skutočný rozruch. Kultový film inšpirovaný dielom Brama Stokera Drakula patrí dodnes ku klenotom svetovej kinematografie. Nie každý vie, že ponuré prostredie grófovho sídla, ktoré prispievalo k autentickosti čiernobieleho hororu, sa nachádza na Slovensku. Scény sa nakrúcali takmer pred sto rokmi na Oravskom hrade. Dominantu regiónu nad riekou Oravou možno vidieť aj v ďalších známych filmoch, napríklad Dračie srdce, Adam Šangala či Kráľ Drozdia brada.

Vďaka národnému dopravcovi bude táto turistická atrakcia v lete oveľa dostupnejšia. Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s krajskou organizáciou cestovného ruchu Žilinský turistický kraj zabezpečí počas letných prázdnin priame spojenie Žiliny s Oravským hradom. Projekt Oravský expres prepojí krajské mesto s jedným z najkrajších hradov na Slovensku od 6. júla do
31. augusta 2019. Vlak zo Žiliny do Oravského Podzámku a späť bude premávať každú sobotu.
V „motoráčiku“ bude 78 miest na sedenie a 5 na prepravu bicyklov. Cestujúcich odvezie bezplatne.

„Som rád, že sa myšlienka expresov úspešne rozširuje do jednotlivých regiónov Slovenska – presne tak, ako som si to želal pri spustení Ľadového expresu. Hoci ide o sezónne spoje, verím, že významnou mierou prispejú k rozvoju turistického ruchu. Každý expres má zaujímavú cieľovú stanicu, pre ktorú sa doň oplatí nastúpiť, v prípade Oravského expresu je to jedna z najvýznamnejších pamiatok hradného staviteľstva na Slovensku,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

„Aj vďaka Oravskému expresu budú  zaujímavé turistické destinácie v Žilinskom kraji dostupnejšie domácim a zahraničným turistom. Verím, že novinka si získa priaznivcov medzi rodinami s deťmi, pešími turistami i cykloturistami a stane sa obľúbeným dopravným spojením pri potulkách naším krajom. Návštevníkov priblíži k vyhľadávaným miestam, ako sú napríklad Oravský hrad, hrady v Strečne alebo vodopád v Šútove,” dopĺňa predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Cestovný poriadok Oravského expresu

 

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).  

ZSSK od 9. júna 2019 realizuje priemerne 1528 vlakov denne, z toho 230 diaľkových vlakov a 1 298 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 722 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2935 kilometroch tratí na Slovensku.

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia