Kolektívne vyjednávania ZSSK a odborárov sa skončili obojstrannou dohodou – všetci zamestnanci si polepšia

15.3.2019

  • Niektoré profesie uvidia na svojich výplatných páskach dokonca o 90 až 100 eur viac

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) sa dňa 13. marca 2019 dohodla s odborovými centrálami na raste miezd v najbližších dvoch rokoch. 

Stretnutia s odborármi v rámci série kolektívnych vyjednávaní, ktorých predmetom bol mzdový nárast zamestnancov ZSSK, prebiehali od novembra 2018 do marca 2019. Hoci sa pôvodné návrhy zamestnávateľa a uňho pôsobiacich 11 odborových centrál výrazne líšili, v stredu 13. marca sa všetci sociálni partneri dohodli na nasledovnom zvýšení miezd, ktoré ide nad rámec aktuálnych rozhodnutí vlády, ktorými sa zvyšovala mzda či  boli zavedené rekreačné poukazy:

  • Od 01. 03. 2019 sa všetkým zamestnancom zvyšuje tarifná mzda o 30 €.
  • Od 01. 03. 2019 sa vybraným profesiám zvyšuje pohyblivá zložka mzdy (prémie) v priemere o 25 €.
  • Od 01. 01. 2020 sa všetkým zamestnancom zvyšuje tarifná mzda o ďalších 30 €.
  • Od 01. 04. 2020 sa vybraným profesiám zvýši pohyblivá zložka mzdy (prémie) v priemere o ďalších 20 €.

„Som veľmi rád, že sme po dlhých a náročných rokovaniach dospeli k úspešnému výsledku. Pri takýchto stretnutiach je dôležité, aby obe strany pristupovali k svojim úlohám zodpovedne, konštruktívne argumentovali a vedeli prijať kompromisné riešenia. Od začiatku tvrdím, že zamestnanci sú pre nás na prvom mieste, čo je jasné aj z bezprecedentného nárastu miezd v posledných rokoch,“ informoval Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. „Pri tomto výsledku sú dôležité dve veci. Prvou je, že sa nám podarilo dohodnúť navýšenie miezd až na dva roky, čo je pre zamestnancov istotou do budúcnosti, a tou druhou je, že z pôvodného návrhu „všetkým rovnako“ sme dokázali časť zvýšenia presunúť do variabilnej zložky – to znamená, že tí, ktorí chcú pracovať viac, si môžu aj viac zarobiť. Aj o tom je transformácia firmy, ktorú sme začali ešte v roku 2016,“ dodal Hlubocký.

Len za posledné roky (2017 vs. 2018) sa platy v ZSSK zvýšili o 7,65 %. Kým v roku 2017 zarábali v priemere 1 038,22 €, v roku 2018 to bolo už 1117,64 €. Uplynulý rok rástli mzdy najrýchlejšie v prevádzkových a robotníckych profesiách. ZSSK navyše poskytuje svojim zamestnancom okrem konkurencieschopného platu aj rôzne ďalšie benefity, napríklad zvýhodnené cestovanie vlakmi v rámci SR a ČR (a to aj pre rodinných príslušníkov), skrátený pracovný režim, príspevok zamestnávateľa na DDS či regeneráciu pracovnej sily, ale aj dar pri pracovnom výročí a podobne. Vybrané profesie majú dokonca nárok aj na rekondičné pobyty.

„Pokračujúci niekoľkoročný rast reálnych miezd zamestnancov je jedným z výsledkov našej transformácie ZSSK, ktorá sa prejavuje vo zvýšenej efektivite prác, keď s rovnakým počtom ľudí dokážeme prevádzkovať viac vlakov a voziť viac ľudí, ale aj vo vyšších platoch,“ uviedol už vo februári Patrik Horný, podpredseda predstavenstva a riaditeľ úseku ekonomiky a informačného manažmentu ZSSK.

 

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca


Železničná spoločnosť Slovensko, a. s.
odbor komunikácie

Rožňavská 1 | 832 72 Bratislava 3 | Slovenská republika
tel.: +421220297015 | mobil: +421904875396
e-mail: 
hovorca@remove-this.slovakrail.sk | kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).  

ZSSK od 3. marca 2019 realizuje priemerne 1518 vlakov denne, z toho 226 diaľkových vlakov a 1292 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje v 713 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2909 kilometroch tratí na Slovensku. 

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia