ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Trenčianska elektrická železnica

Priamo do centra kúpeľného mestečka Trenčianske Teplice vás dovezie pozoruhodná železnička. Úzkorozchodná trať, ktorej nikto nepovie inak než "električka", totiž vznikla v roku 1909 už ako elektrifikovaná, napájaná jednosmerným prúdom s napätím 750 V (v súčasnosti 600 V). Išlo o železnicu s charakterom mestskej dopravy, aj keď zabezpečovala medzimestské spojenie, hlavne pre kúpeľných hostí, na trase medzi železničnou stanicou Trenčianska Teplá a Trenčianskymi Teplicami, kde končila v bezprostrednej blízkosti vtedajšieho hotela Grand.

Na trati s rozchodom 760 mm bol vybudovaný jeden železobetónový most (dlhý 14 metrov), 16 priepustov, 1 stanica, 2 zastávky, 1 strážne stanovište. Zaujímavosťou bolo až 44 úrovňových priecestí! Pôvodná stavebná dĺžka 5,9 km sa kvôli úpravám v oboch koncových úsekoch v priebehu doby zmenšila na 5,4 km. Po II. svetovej vojne záujem o prepravu po železničke výrazne rástol a počet spojov sa šplhal na viac ako 35 párov za 24 hodín, kým v období pred rokom 1989 sa ustálil na počte 20 až 25 párov.

Už v priebehu 70tych a 80tych rokov 20. storočia však bola prevádzka na trati Trenčianska Teplá - Trenčianske Teplice opakovane vyhodnotená ako neefektívna. Vtedajšie Československé štátne dráhy navrhovali trať zrušiť a nahradiť trolejbusovou dopravou. Do úvahy pritom prichádzala aj jej rekonštrukcia na rozchod 1000 mm - rovnaký, aký majú Tatranské elektrické železnice - prípadne 1435 mm. Nič z toho sa však neuskutočnilo.

Ani po roku 1989 to ale železnička v konkurenčnom boji jednotlivých druhov doprava nemala jednoduché. Našťastie sa elektrické vlaky vyhli najhoršiemu a premávajú dodnes. Ponúkajú zvezenie v letnej sezóne počas víkendov a sviatkov, respektíve počas vybraných dní aj mimo sezóny. Pod hlavičkou neziskovej organizácie TREŽ sú na trati v prevádzke štvornápravové elektrické vozne z roku 1951, ktoré sa v rokoch 1984 až 1988 podrobili rekonštrukcii v dielňach Ostrave, respektíve v rušňovom depe vo Vrútkach.

V prípade pekného počasia je pre deti pripravená aj atrakcia v podobe malého vláčika, tzv. Trenčianska miniatúrna železnička, s rozchodom 18 cm. Malá „električka“ poháňaná akumulátorom prevezie malých návštevníkov v priestore medzi električkovým depom a nástupišťom.

Dobrý tip, najmä ak:

  • chcete zažiť atmosféru jazdy vlaku po uliciach mesta
  • zároveň uvažujete nad návštevou kúpeľov v Trenčianskych Tepliciach
  • sa chcete previezť po trati, ktorá bola jednou z prvých elektrifikovaných v Uhorsku

Pre viac informácií kliknite sem.

Snímky: Trenčianska elektrická železnica

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia