ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Telgártska slučka

Nie náhodou sa Telgártskej slučke niekedy dáva prívlastok, že ide o najkrajšiu technickú stavbu, akou sa môže Slovensko pýšiť. Názov dostala podľa obce Telgárt, nad ktorou potrebovala železničná trať z Červenej Skaly do Margecian nabrať výšku, ale takým spôsobom, aby si udržala rovnomerné stúpanie. Projektanti prišli s riešením, ktoré je od roku 1936 unikátnym na sieti železníc bývalého Československa.

Ak prechádzame po trati v smere zo západu na východ, najskôr prehrmíme po oceľovom nadjazde nad štátnou cestou, hneď nato sa po ľavej strane mihne zastávka Telgárt penzión a vlak sa ponorí do tmy Telgártskeho tunela. Začne sa ľavotočivý oblúk s polomerom 400 metrov, pričom trať v tme stúpa so sklonom 12 až 13 promile. Vlak sa opäť objaví na dennom svetle po 1240 metroch, pričom stále vykresľuje svoj oblúk a naďalej vytrvalo stúpa. Otvára sa nám výhľad na obec Telgárt, ktorú máme teraz ako na dlani. A až sa oblúk vyrovná, prekročíme údolie po elegantnom železobetónovom oblúku v miestach, kde železnica križuje samu seba a uzatvára tým Telgártsku slučku dlhú 2,3 km. Priamo pod sebou, ale o 25 metrov nižšie, vidíme trať so zastávkou, po ktorej sme pred chvíľou prechádzali.

Nasleduje známy Chmarošský viadukt, ktorého 9 kamenných oblúkov týčiacich sa do výšky 18 m asi najlepšie vynikne pri pohľade z hlavnej cesty, jeden krátky tunel a po pravej strane sa nám ponúka pohľad na prameň Hrona, ideálne miesto na krátke zastavenie, ak cestujeme po Horehroní autom. Vlak sa krátko nato ocitne v Besníckom tuneli, najvyššom bode trate, kde náročné stúpanie končí a trať od tohoto miesta začína klesať. Ďalej je to už iný príbeh, aj keď stále rovnako pekný. Takmer celá trať z Červenej Skaly do Margecian ponúka krásne scenérie s tunelmi, skalnými stenami a mostami. Skrátka miesto, ktoré sa oplatí vidieť a zažiť viac ako len jedenkrát. Okolie navyše ponúka ďalšie možnosti, či už lete alebo v zime.

Dobrý tip, najmä ak:

  • sa chceme previezť jednou z najkrajších železničných tratí na Slovensku
  • chceme vidieť unikátne trasovanie trate v tvare slučky
  • máme cestu po Horehroní autom - všetko sa to nachádza v blízkosti hlavnej cesty