ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Spišské Podhradie a "Hanička"

Neprehliadnuteľnou dominantou Spiša je zrúcanina Spišského hradu. Stojí na travertínovej kope, vypínajúc sa asi 200 m nad okolitým terénom. S rozlohou viac ako 4 hektáre (presne 41 426 m2) je jedným z najrozsiahlejších hradných komplexov na Slovensku, ale ani vo svete nie je ľahké hľadať mu konkurentov. Takmer kolmé steny, vysoké 20 až 40 metrov, vytvárajú samé osebe ťažko prístupné miesto. Strategická poloha predurčovala toto miesto na osídlenie a je preto prirodzené, že bolo obývané takmer bez prerušenia už od 5. tisícročia pred našim letopočtom až po spustnutie hradu v 18. storočí.

Hradný komplex je našou národnou kultúrnou pamiatkou. Okrem toho je od roku 1990 spoločne s celým hradným bralom vyhlásený za chránený prírodný výtvor. Od roku 1993 je hrad ako súčasť pamiatkového súboru „Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia“ zapísaný v Zozname Svetového dedičstva UNESCO. A to sú len niektoré tituly, ktorými sa pamiatka môže pochváliť. Návštevníci by však zo svojho programu nemali vynechať ani známu Spišskú Kapitulu s Katedrálou sv. Martina.

K pamiatkam svetového významu sa v lete pohodlne doveziete turistickým motorovým vlakom s menom „Hanička“, premávajúcim na trati Spišské Vlachy – Spišské Podhradie, pričom z koncovej staničky máte ku nim čoby ste kameňom dohodili. Prevádzka na tejto 9 kilometrov dlhej lokálke začala v roku 1894. Koncom roka 2012 však osobné vlaky prestali premávať a v snahe zachovať vlakové spojenie vstúpila do procesu samospráva. Mesto Spišské Podhradie zakúpilo motorový vozeň 810.489 a neskôr aj depo, vrátane koľaje, ktorá k nemu vedie.

Miestni majstri-železničiari „Haničku“ svojpomocne opravili, aby mohla turistov na lokálke voziť už od mája 2017. Jej prevádzku zabezpečuje mesto Spišské Podhradie v spolupráci so súkromným dopravcom. Motoráčik vytvára v stanici Spišské Vlachy prípoj od vlakov a ku vlakom na hlavnej trati Žilina – Košice a jeho služby si turisti rýchlo obľúbili. Počas cesty do Podhradia zastavuje na znamenie na zastávkach Spišské Vlachy mesto a Katúň. Sprievodkyne vo vlaku ochotne poskytnú aj informácie o histórii mesta, Spišskom hrade, či o iných zaujímavostiach v regióne. Cestujúcim sú k dispozícii aj informačné materiály a brožúrky. V neposlednom rade je pohľad z vlaku alebo na vlak so Spišským hradom v pozadí častým motívom na fotkách a môžete si ho dopriať aj vy, ak prijmete od „Haničky“ pozvanie na návštevu.

Dobrý tip, najmä ak:

  • ste doposiaľ odkladali návštevu Spišského hradu
  • pri cestovaní za turistickými cieľmi radi využijete železnicu

Snímky: Ing. Michal Plíhal a Dušan Kelo