ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline

Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, zasadené do prostredia čarovnej prírody s výhľadmi na Kriváň a Západné Tatry, je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Máme možnosť nazrieť do drevených domčekov a tým aj do života dávnych roľníkov a remeselníkov, ale svoje miesto tu našli aj vzácne kamenné stavby. Všetky spolu tvoria ojedinelú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Za zmienku stojí napríklad kaštieľ z Parížoviec, ktorý je spájaný s rodom Korvínovcov, alebo kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara.

Nás však budú okrem ľudových stavieb zaujímať hlavne úzke koľaje s rozchodom 760 mm v hornej časti areálu. Ide o expozíciu Považskej lesnej železnice, ktorá mala pôvodne svoje sídlo v Liptovskom Hrádku. Vznikla v rokoch 1914 až 1916 za účelom prepravy vyťaženého dreva a z Liptovského Hrádku viedla údolím Čierneho Váhu a do bočných dolín. Súhrnná dĺžka celej siete, ktorá sčasti slúžila aj na verejnú osobnú dopravu, dosiahla vo vrcholnom období ťažby až 109 kilometrov.

Železnička bola zrušená v roku 1972 a časť trate aj s vozidlami vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Snahy o obnovu turistickej dopravy na zachovanom úseku do Svarína sa však nepodarilo naplniť. Až napokon boli v roku 2002 zvyšné koľaje a vozidlá presunuté do Pribyliny, kde od roku 2004 slúžia ako statická expozícia. Zbierka pozostáva z dobových osobných a nákladných vozňov, a tiež aj z niekoľkých funkčných motorových a parných rušňov.

V súčasnosti sa pracuje na stavbe trate dlhej približne 1 km, po ktorej bude premávať vláčik ťahaný parným rušňom. Jeho cesta bude začínať v depe na hornom konci a skončí pri kostole v skanzene. Súčasťou trate bude aj originálny oceľový most, ktorý pochádza z pôvodnej trasy Považskej lesnej železnice.

Dobrý tip, najmä ak

  • sa zaujímate o legendárnu Považskú lesnú železnicu
  • ste milovníkom ľudovej architektúry a tradícií

Pre viac informácií kliknite sem.

Snímky: Pavel Mojžíš a Liptovské múzeum v Ružomberku

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia