ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Nitrianska poľná železnica

Ako napovedá jej názov, železnička je odkazom na niekdajšie poľnohospodárske úzkokoľajky, ktoré v minulosti existovali v rovinatých južných oblastiach Slovenska. Tie slúžili na prepravu produktov, ako napríklad zemiaky, cukrová repa, ale aj dobytka, hnojív, či iného materiálu, a v niektorých prípadoch ich siete dosahovali úctyhodnú dĺžku až niekoľkých desiatok kilometrov. Nie je náhoda, že svoje miesto našla práve v prostredí Slovenského poľnohospodárskeho múzea.

Vznikať začala v roku 1983 presunutím zvyškov úzkokoľajky zo Želiezoviec, ktorú v tom čase likvidovali, a to najmä koľají, výhybiek a vozňov. Z toho všetkého v Nitre vznikol okruh s dĺžkou 1,6 km a neskôr pribudla aj vedľajšia priama trať s dĺžkou 1 km. Okrem statickej zbierky úzkorozchodných vozidiel majú návštevníci niekoľkokrát do roka príležitosť povoziť sa parnými vlakmi.

Železnička sa môže pochváliť až troma funkčnými parnými rušňami, z ktorých unikátny je najmä KRIŽKO, ktorý sa práve pod krídlami Slovenského poľnohospodárskeho múzea podrobil náročnej oprave do pojazdného stavu. Meno nesie po doc. Križanovi, ktorý mal najväčšiu zásluhu na tom, že sa rušeň podarilo oživiť. V závislosti od ročného obdobia môže byť v historickej súprave zaradený „letný“ vozeň bez okien alebo vagóniky, ktoré pôvodne premávali na úzkorozchodnej trati Ružomberok – Korytnica. Atmosféru dokresľujú aj ďalšie zariadenia, ako napríklad depo, točňa, vodný žeriav, či mechanické závory.

Skanzen Slovenského poľnohospodárskeho múzea však zďaleka nie je len o železnici. V areáli nájdeme vyše 30 objektov, viažúcich sa k histórii poľnohospodárstva. Na základe výskumu v roku 1980 boli z celého územia Slovenska vybrané rôzne typy hospodárskych stavieb z obdobia 19. až 20. storočia. Hoci sú samotné stavby v skanzene "iba" presnými kópiami, ich vnútorné vybavenie (technologické zariadenia, nábytok) je pôvodné. Medzi stavbami nájdeme napríklad mlyny, salaš, pekáreň, včelíny, školu alebo aj historický obchod "konzum" z prvej polovice 20. storočia, kde je počas ohlásených podujatí pripravená ochutnávka tradičnej meltovej kávy. Zaujímavosťou sú tiež ukážky lisovania oleja na klasickom lise, drvenia konopného vlákna na stupe alebo pečenia osúchov v pekárni.

Dobrý tip, najmä ak:

  • si chcete spestriť program popri návšteve výstaviska Agrokomplex
  • vás zaujíma aj história poľnohospodárstva
  • chcete vidieť ožívať staré remeslá pri spracovaní plodín

Pre viac informácií kliknite sem.

 Snímky: ZSSK a Marek Gróf