ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Múzeum dopravy Bratislava

Keď vystúpime z vlaku na bratislavskej hlavnej stanici, máme v jej blízkom okolí niekoľko možností, ako zmysluplne stráviť voľný čas. Doslova na skok to budeme mať napríklad k téme histórii dopravy. Stačí, keď zídeme dolu ulicou, na námestie Franza Lista, zabočíme vpravo, smerom k Pražskej ulici a vystúpame hore k bývalým železničným skladom, ktoré vo svojom vnútri ukrývajú doslova historické poklady.

Cestou však najprv ešte prejdeme okolo inej zaujímavosti - historickej budovy s veľkým významom pre naše železnice. Ide totiž o prvú parostrojnú budovu stanice na Slovensku, ktorá prvý slávnostný vlak privítala 20. augusta 1848. Stanica bola vybudovaná ako koncová, čo sa už zakrátko ukázalo ako neprezieravé riešenie. Keď stavba trate v roku 1850 pokračovala ďalej, smerom na Nové Zámky a Budapešť, nedalo sa z tohoto miesta pokračovať ďalej, ale bolo potrebné vybudovať nové koľajisko, a to v mieste dnešnej hlavnej stanice. Priestor pôvodnej stanice z roku 1848 teda slúžil iba niečo vyše dvoch rokov, keď stratil svoju pôvodnú funkciu. Koľajisko a sklady slúžili ďalej pre manipulačné účely, až sa v nich napokon v roku 1999 usídlilo dopravné múzeum, ktoré dovtedy na Slovensku citeľne chýbalo.

V jeho priestoroch nájdeme názorne zdokumentovaný vývoj a jednotlivé etapy rôznych druhov dopravy, vrátane železničnej. V koľajisku stanice sa nachádzajú vystavené rušne a sklady, vo vnútri ktorých nájdeme ukážky oznamovacej a zabezpečovacej techniky, historických dokumentov, uniforiem a iných zbierkových predmetov. Popritom si môžeme zblízka pozrieť historické automobily, vrátane unikátnych československých prototypov, ktoré sa nikdy nedostali do výroby, motocykle, autobusy, ale aj mnoho ďalších zaujímavostí. V múzeu sa príležitostne konajú aj tematické výstavy.

Pre úplnosť dodajme, že v samotnej budove prvej parostrojnej železnice, inak architektonicky pekne zachovanej a udržiavanej, v súčasnosti sídli Generálne riaditeľstvo železničnej polície SR.

Dobrý tip, najmä ak:

  • chcete vyplniť voľný čas na hlavnej stanici v Bratislave
  • chcete okrem toho vidieť najstaršiu parostrojnú stanicu na Slovensku
  • vás okrem železníc zaujíma aj história iných druhov dopravy

Pre viac informácií kliknite sem.

Snímky: Múzeum dopravy, Bratislava.

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia