ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Košická detská historická železnica

Čermeľské údolie v Košiciach je oddychovým miestom, ktoré by nemal vynechať žiaden vlakový nadšenec, ale rovnako tak ponúka zaujímavý program napríklad aj pre rodiny s deťmi. Trať s úzkym rozchodom, konkrétne 1000 mm, má dĺžku 4,2 km a vznikla v 50. rokoch minulého storočia ako pionierska. Znamená to, že na jej prevádzke sa v minulosti, rovnako ako je tomu aj dnes, podieľali okrem dospelých i detskí železničiari.

Ako už odznelo, trať leží v rekreačnej zóne údolia Čermeľského potoka. Prevádzkuje ju občianske združenie Detská železnica Košice v úzkej spolupráci s mestom Košice a súkromnými partnermi. Železnica má tri stanice: Čermeľ, Vpred a Alpinka, pričom cesta vláčikom trvá približne 20 minút. Sezóna na Detskej železnici sa pravidelne začína 1. mája a trvá zvyčajne do neskorej jesene.

Počas víkendov zvykne vláčiky ťahať parný rušeň U 36.003 "Katka", o ktorom jej prevádzkovateľ hovorí ako o najstaršom funkčnom parnom rušni v strednej Európe. Prípadne ju na tomto poste strieda novší prírastok U 29.101 "Krutwig". Našu pozornosť si však zaslúžia aj súpravy zostavené z historických osobných vozňov, ktoré sa môžu pochváliť rokmi výroby 1904 až 1913. Najväčším klenotom je služobný vozeň D/u 841, ktorý bol vyrobený pre úzkokoľajku Gelnica - Smolník v roku 1886 a ako taký je najsatrším vozňom na Slovensku.

Okrem jázd môžete zažiť aj rôzne akcie a kultúrne podujatia, ktoré sa na železničke konajú. Dodajme tiež, že združenie Detská železnica Košice organizuje jazdy mimoriadnych a historických vlakov nielen na úzkokoľajke v Čermeli, ale aj na rôznych tratiach normálneho rozchodu na východnom Slovensku. Informácie o nich prinášame aj na našom webe v časti Tipy na dobré akcie. Držitelia zákazníckych preukazov ZSSK majú zľavu z cestovného.

Železnička nie je priamo napojená na „veľkú“ železnicu. K stanici Čermeľ sa dostanete mestskou hromadnou dopravou zo železničnej stanice Košice alebo zo zastávky Ťahanovce. Viac informácií vám poskytne webstránka imhd.

Dobrý tip, najmä ak:

  • chcete zažiť železničnú nostalgiu na východe Slovenska
  • chcete vidieť detských železničiarov
  • chcete obdivovať vozidlá unikátne svojim vysokým vekom

Podrobnejšie informácie nájdete na tomto odkaze.

Snímky: Košická detská železnica

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia