ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

"Korýtko" Ružomberok

Z niekdajšej železnice do Korytnice, ktorej v minulosti prischla familiárna prezývka „Korýtko“, dnes zostal iba zlomok z toho, čím bývala kedysi. Neznamená to však, že nie je dôvod na návštevu. Práve naopak, z „Korýtka“ sa stáva vyhľadávaná atrakcia.

Spomínaná trať bola pôvodne plánovaná ako hlavná, a to na trase Ružomberok – Banská Bystrica, so štandardným rozchodom 1435 mm. Koncesia, udelená v roku 1906, však povoľovala iba stavbu úzkokoľajky s rozchodom 760 mm a slávnostné začatie prevádzky na trati dlhej 23,5 km sa konalo 5. júna 1908.

Jej hlavnou úlohou bola preprava dreva na spracovanie do papierní v Ružomberku a na pílu v Liptovskej Osade, odkiaľ pre zmenu odvážala rezivo. Osobné vlaky v nemalej miere prispeli k rozvoju (v tej dobe slávnych) korytnických kúpeľov, ktorých návštevnosť z roka na rok rástla. Za pozornosť stál systém koľajovej spleti v úseku Ružomberok – Ružomberok malé nádražie. Išlo o koľaj s dvoma rozchodmi súčasne (760 aj 1435 mm) v dĺžke asi 3 km, z ktorej do podnikov odbočovali vlečky jedného, druhého alebo oboch rozchodov súčasne.

V roku 1966 na „Korýtku“ skončila nákladná doprava, 28. septembra 1974 prešiel po trati aj posledný osobný vlak a koľaje boli v krátkom čase demontované. Na jej bývalej trase vznikla „Cyklokorytnička“, ako náučno-relaxačná cyklotrasa údolím Revúckej doliny, oddeľujúcej Veľkú Fatru od Nízkych Tatier. Svojim charakterom je nenáročná, vhodná aj pre rodiny s deťmi. Osadené sú tiež tabule s informáciami o histórii pôvodnej železnice a o okolitej krajine. Cieľ trasy je v Korytnici, známej svojimi minerálnymi prameňmi. Trasa meria 23 km s prevýšením 400 m a v celej svojej dĺžke bola otvorená v júni 2016.

V južnej časti mesta Ružomberok sa z pôvodnej koľajovej spleti zachoval 3 km dlhý úsek železničnej vlečky s rozchodom 1435 mm. Po ňom premáva počas víkendov v letnej sezóne motorový vlak s historickým vozňom, ktorý slúži na prepravu bicyklov. Ponúka tak ideálnu príležitosť na zvezenie nielen pre vlakových nadšencov, ale hlavne pre turistov, ktorí môžu takýmto zaujímavým spôsobom odštartovať svoju cyklotúru do Korytnice alebo prechádzku po okolí.

Dobrý tip, najmä ak:

  • vás zaujímajú pozostatky po korytnickej úzkokoľajke a kúpeľoch
  • ste priaznivcom cykloturistiky alebo klasickej turistiky
  • ste sa ešte neviezli po trati na ružomberské "malé nádražie"

Pre viac informácií kliknite sem.

Snímky: Milan Droppa