ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Historická lesná úvraťová železnica Vychylovka

Historická lesná úvraťová železnica (skrátene HLÚŽ) je zachovanou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Po technickej stránke je zaujímavá úvraťovým systémom, ktorý umožnil prekonanie veľkého výškového rozdielu na krátkej vzdialenosti. Použili ho v roku 1926, keď s jeho pomocou spojili dve, predtým samostatné lesné železnice – Oravskú a Kysuckú, do jedného celku.

Táto železnica s rozchodom 760 mm bola používaná až do roku 1967. Vďaka aktivite verejnosti, ochranárskych organizácii a miestnych inštitúcii sa zachoval 8 km dlhý úsek Chmúra – Tanečník, vrátane cenného úvraťového úseku. Zachovaná časť trate a vozidlového parku boli v roku 1974 vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku a pridelené pod správu Kysuckého múzea v Čadci. Lesná úzkokoľajka sa stala časťou národopisnej expozície Múzeum kysuckej dediny a spoločne fungujú v romantickej symbióze.

Skanzen vznikol rovnako v roku 1974 a jeho prvá úloha spočívala v záchrane pamiatok ľudovej architektúry z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré boli odsúdené na zánik kvôli výstavbe vodnej nádrže Nová Bystrica. V expozícii sa nachádza viac ako 30 stavieb, prevažne obytných domov a hospodárskych budov, krčma z Korne, dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou. Expozícia zachytáva nielen architektúru, ale aj kultúru, tradície a spôsob života v oblasti Kysúc v 19. a prvej polovici 20. storočia.

Parný vlak premáva v letnej sezóne na trase Kubátkovia – Skanzen – Chmúra – I. úvrať a späť. Okrem neho však od mája 2015 vyráža na úsek medzi Skanzenom a Sedlom Beskyd aj motorová drezina, ktorá premáva na objednávku a má kapacitu 10 miest. Poskytuje tak možnosť prejazdu všetkých úvratí a spojenie na Oravskú lesnú železnicu, na ktorú majú cestujúci možnosť v Sedle Beskyd prestúpiť alebo sa vrátiť späť. V takom prípade celá trasa s návratom do Skanzenu trvá približne dve hodiny.

Dobrý tip, najmä ak

  • sa chcete zviezť po unikátnom úvraťovom systéme
  • vás poteší pohľad na parnú lesnú železnicu v prostredí starej ľudovej architektúry
  • je pre vás lákadlom netradičná a romantická jazda motorovou drezinou

Viac informácií nájdete na:

Snímky: Pavel Mojžíš