ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Cyklovlak "Záhoráčik"

Železničná spoločnosť Slovensko sa príležitostne zapája aj do činností spojených s turistickým ruchom, keďže železnice a cestovanie za prírodnými krásami Slovenska patria neodmysliteľne k sebe. Prvou z týchto aktivít, ktorá sa zároveň stala sezónnym pravidlom, je motorový vlak Záhoráčik, premávajúci počas víkendov a sviatkov v období od apríla do októbra. Ide o projekt, ktorý vznikol na podnet Bratislavského samosprávneho kraja v úzkej spolupráci so Železnicami Slovenskej republiky (ŽSR) a Železničnou spoločnosťou Slovensko (ZSSK).

Turistický vlak sa po prvýkrát vydal na svoju cestu 29. apríla 2017 a odvtedy sú jeho nemennými trasami úseky Zohor – Záhorská Ves a Zohor – Plavecký Mikuláš, pričom prednostne vytvára v stanici Zohor prípoje od vlakov a ku vlakom smer Bratislava. Je ideálnym prostriedkom, ktorý približuje prírodné krásy Záhoria a ako stvorený najmä pre víkendový oddych bratislavčanov, ale nielen ich.

Obľúbený je najmä výstup na zrúcaninu Plaveckého hradu s krásnym výhľadom do okolia. Služby Záhoráčika oceňujú aj cykloturisti, pre ktorých je vo vlaku radený špeciálny vozeň na prepravu bicyklov, prvý svojho druhu u nás. Dáva možnosť pohodlne spoznávať severozápadné svahov Malých Karpát a dolnozáhorských lesov prostredníctvom cyklistickej a turistickej trasy z Kuchyne na Zochovu chatu, ale zaujímavá je aj medzinárodná cyklotrasa Eurovelo 13. Nezáleží vôbec, či sa počítate medzi "sviatočných" cyklistov alebo bicykel sedláte v pravidelných intervaloch, každý si nájde to svoje a Záhoráčik mu pri tom bude nápomocný.


Cestujúci môžu cestovať Záhoráčikom na cestovné lístky ZSSK, resp. na všetky lístky platné v IDS BK a Bratislava Card City & Region (bezplatná doprava pre turistov) s výnimkou lístku pre bicykel, pri ktorom platí cenník Železničnej spoločnosti Slovensko. S integrovaným cestovným lístkom môžu cestujúci ľubovoľne prestupovať podľa časovej a územnej platnosti lístka u všetkých zapojených dopravcov na regionálne vlaky, prímestské autobusy Slovak Lines alebo MHD v Bratislave.

Dobrý tip, najmä ak

    • sa radi preveziete na osirelých úsekoch tratí, ktoré sú inak bez vlakovej dopravy
    • ste fanúšikmi cykloturistiky
    • chcete objavovať prírodné krásy slovensko-rakúskeho pohraničia alebo Malých Karpát

    Viac informácií na tomto odkaze.