ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Čiernohronská lesná železnica

Cestujúci vo vlaku sa čoraz viac pozerajú do mobilu, tabletu, čítajú alebo počúvajú hudbu. Ak sa však odveziete vlakom na úzkokoľajnej Čiernohronskej železnici, uvidíte ľudí s pohľadom upretým na obrazovku len ťažko. Keby ste sa aj uvedeným činnostiam pôvodne plánovali venovať, nakoniec by ste sa zrejme aj tak miesto toho kochali výhľadom z vlaku.

Historické vlaky Čiernohronskej železnice premávajú podľa cestovného poriadku na trasách Šánske - Čierny Balog, Čierny Balog - Dobroč a Čierny Balog - Vydrovo Korytárske.

Zážitkom je okrem iných jazda vláčikom s parnou lokomotívou a otvorenými vozňami. Slovo otvorené v tomto prípade znamená, že vagóny síce majú strechu, ale žiadne okná. Kontakt s okolitou krajinou je preto veľmi bezprostredný. Stromov pri trati by ste sa mohli aj dotknúť.

V Čiernom Balogu svoju cestu mnoho návštevníkov nekončí. Dá sa previezť ešte do stanice Korytárske vo Vydrovskej doline alebo cestou vystúpiť pri vstupe do lesníckeho skanzenu. Druhou možnosťou je jazda do miestnej časti Dobroč. Vlak po tejto trati premáva priamo cez futbalové ihrisko

V lesníckom skanzene sa môžete prejsť po náučnom chodníku a porozhliadnuť sa nielen po náučných tabuliach, ale aj (napríklad) modelovej pasci na zver, mravenisku, lesných strojoch alebo vrtuľníku. Najdlhší červený chodník zvládnu aj menšie deti, neprejdete ho však s kočíkom (kratší modrý chodník, ktorý vedie po asfaltovej ceste, je vhodný aj pre kočíky).

Do Čierneho Balogu, strediska úzkorozchodnej železnice, sa najlepšie dostanete autobusom z Brezna. Priamo pred staničnou budovou je autobusová stanica, z ktorej premávajú priame autobusy smer Čierny Balog, kde vystúpite na zastávke "obchodný dom". Približne 200 metrov od tejto zastávky sa nachádza centrálna stanica Čiernohronskej železnice,

Dobrý tip, najmä ak:

  • ste fanúšikom úzkorozchodných a lesných železníc
  • chcete vidieť unikát - železnicu prechádzajúcu cez futbalové ihrisko
  • sa zaujímate tiež o naše lesy a lesníctvo
  • chcete jazdu vláčikom spojiť s turistikou

Užitočné odkazy:

Tip: Pre skupiny mladých cestovateľov ponúkame spoločne s Čiernohronskou železnicou lístok na bežný vlak ZSSK a historický vlak ČHŽ. Kliknite prosím na ďalšie informácie. Ak využívate sieťový lístok MAXI KLASIK alebo preukaz JUNIOR RAILPLUS, KLASIK RAILPLUS či SENIOR RAILPLUS, získate zľavu 10 percent z cestovného ČHŽ.