ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Hornonitriansky banský skanzen, baňa Cígeľ

Možnosť nasadnúť do netradičného vlaku a v netradičnom prostredí by sme nemali rozhodne vynechať v oblasti Hornej Nitry. Okolie Handlovej, Prievidze alebo Novák je už oddávna úzko spojené s dobývaním hnedého uhlia. V minulosti išlo jednak o nenahraditeľný zdroj energie pre priemysel, ale aj množstvo domácností, na druhej strane o obživu pre tamojší kraj a celé generácie baníckych rodín.

Ťažba uhlia v oblasti síce prechádza útlmom a bane postupne ukončujú svoju činnosť, ale aspoň jedna z nich, konkrétne baňa Cígeľ, si aj do budúcna zachová svoju typickú tvár. V rámci unikátneho projektu sa totiž premenila na Hornonitriansky banský skanzen. Jeho expozícia približuje dejiny hnedouhoľného baníctva na Slovensku v podmienkach Hornej Nitry. Cieľom bolo zachovať banské priestory pre budúce generácie v podobe, v akej zostali bezprostredne po skončení dobývania uhlia a umožniť do nich nahliadnuť turistom. V neposlednom rade išlo o to, záujemcom názorne ukázať extrémne podmienky, v akých baníci denne vykonávali - respektíve inde na Slovensku či vo svete ešte stále vykonávajú - svoju fyzicky náročnú a nebezpečnú prácu.

Skanzen je prístupný verejnosti od júla 2003, pričom zaujímavého programu sa môžu zúčastniť aj deti. Vstup do podzemia bane Cígeľ sa nachádza asi 5 kilometrov na juh od mesta Prievidza a je dobre dostupný z hlavnej cesty E572 medzi mestami Prievidza a Nováky z obidvoch smerov. Odbočka je označená informačnými tabuľami "Banský skanzen" a trasa potom pokračuje cez obec Sebedražie smerom na baňu Cígeľ.

Nevšedný zážitok začína jazdou banským vláčikom po trase dlhej 2,3 km až do vnútra bane. Pokračuje pešou prehliadkou podzemných štôlní a chodieb v hĺbke 80 až 300 metrov pod povrchom, v bývalej časti II. ťažobného úseku. Skupiny návštevníkov sprevádzajú po priestoroch tí najpovolanejší - bývalí baníci, ktorí pomocou audiovizuálnej techniky, funkčných banských zariadení, infopanelov a odborného výkladu dodajú prehliadke ešte vyššiu hodnotu.

Dobrý tip, najmä ak:

  • sa chcete odviezť v inom vlaku a v inom prostredí, než je obvyklé
  • ste ešte nikdy "nefárali" a láka vás aj táto skúsenosť

Pre viac informácií kliknite sem.

Snímky: Hornonitriansky banský skanzen.