ŽELEZNIČNÁ TURISTIKA

Železničné múzeum Bratislava východ - "Rendez"

V prípade, že ste fanúšikom historickej železničnej techniky, bratislavská lokalita Rendez, bude pre Vás tým správnym miestom. Jej názov pochádza z maďarského slova Rendező, teda zriaďovacia stanica. Tým je myslená blízka rozsiahla stanica Bratislava východ, slúžiaca iba pre nákladnú dopravu. Už v období pred rokom 1900 však začalo písať svoju históriu aj priľahlé rušňové depo, v ktorom dnes sídli naše jediné múzeum, ktoré sa monotematicky zameriava na oblasť železníc.

Uvidíte v ňom nielen historické parné a motorové rušne, stroje na údržbu tratí, nákladné a osobné vozne alebo dreziny (osobné autá upravené na jazdu po koľajniciach), návestidlá, ale aj ďalšie zaujímavosti. Netreba pritom zabúdať ani na rozsiahly archív, obsahujúci knihy, tlačené a filmové dokumenty, schémy, fotografie a podobne, ktoré tiež dokumentujú minulosť našich železníc.

Areál je unikátny tým, že sa v ňom zachoval komplexný súbor pôvodných, pamiatkovo chránených budov a v nich aj pôvodné zariadenia, ktoré slúžili – respektíve dokonca stále ešte slúžia – pre údržbu a opravy parných rušňov. Celý priestor, ako živý a funkčný železničný park, vytvára dobovú atmosféru z čias, kedy sa parné rušne pravidelne preháňali po našich tratiach a v rušňovom depe bývalo bežnou scénou ich zakurovanie, otáčanie na točni, dopĺňanie uhlia, vody... Samozrejme, neprístupnou bežnej verejnosti, keďže sa to dialo takpovediac v zákulisí železničných staníc.

Okrem stálej expozície sú pre návštevníkov v priebehu roka pripravené rozličné akcie s bohatým programom. Patrí sem napríklad Deň drezín, otváranie alebo uzatváranie sezóny, ale najznámejším zo všetkých je jednoznačne Celoslovenský zraz historických železničných vozidiel „Rendez“, ktorý sa koná pravidelne už od roku 1999. Do múzea môžete pricestovať mestskou hromadnou dopravou zo železničnej stanice Bratislava-Rača alebo zo zastávky Bratislava-Vajnory.

Dobrý tip, najmä ak:

  • chcete navštíviť jedno z najväčších podujatí svojho druhu na Slovensku
  • chcete vidieť bohatú zbierku historickej železničnej techniky
  • si chcete spraviť príjemný program na víkend v Bratislave

Pre viac informácií kliknite sem.

 Snímky: www.zeleznicnemuzeum.sk

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia