VýLet nA víKend

OSTRAVA
PRIEMYSELNÉ PAMIATKY, AKÉ NA SLOVENSKU NEUVIDÍTE

Foto: Jiří Zerzoň

Prečo práve tip na výlet do Ostravy? Ak vám niekto povedal, že Ostrava je priemyselné mesto v baníckom regióne, kde sa nič nedá vidieť, nedajte sa pomýliť. Časy sa zmenili, z koksovne, vysokej pece a uhoľných baní sa stali atrakcie pre turistov. Do areálu vítkovických železiarní sa zo stanice Ostrava hlavní nádraží dostanete jednoducho električkou za necelých 20 minút. Alebo sa môžete vybrať do bane, na hrad či do zoologickej záhrady. Z Bratislavy alebo Žiliny do Ostravy pricestujete ľahko vlakom tak, že návštevu stihnete aj ako jednodenný výlet. 

Dolní Vítkovice

Foto: Jiří Zerzoň

V minulosti patrili Rothschildovcom, neskôr niesli meno česko-slovenského komunistického prezidenta Klementa Gottwalda. Koncom 90. rokov prestali vyrábať a hovorilo sa o ich zbúraní. Nakoniec sa stali národnou kultúrnou pamiatkou a zaradili sa k najväčším turistickým atrakciám celého regiónu. Reč je o časti vítkovických železiarní, konkrétne bývalej koksovni, vysokej peci a Dole Hlubina v areáli Dolní Vítkovice.

Areál si môžete pozrieť so sprievodcom a s prilbou, na výber je viacero prehliadok. Celú oblasť uvidíte aj zhora – zo 77,7-metrovej Bolt Tower (názov pochádza z anglického slova skrutka-bolt, vežu navyše krstil jamajský atlét Usain Bolt), ktorá tvorí nadstavbu vysokej pece (dá sa predstaviť aj ako stúpajúci dym z pece). V sezóne vás k veži vyvezie skipový výťah, mimo sezóny bežný výťah s výhľadom. Dostanete sa tiež dovnútra vysokej pece.

Viac informácií o prehliadkach, otváracích hodinách a vstupnom (externý odkaz)

Malý svet techniky

Foto: Matyáš Theuer

Skúšalo už vaše dieťa frézovať? Pracovalo s telegrafom? Jazdilo na trenažéri z autoškoly? Nazrelo do útrob ponorky alebo svetelného frekvenčného tunela? To je len malá ochutnávka na to, čo všetko čaká návštevníkov Malého sveta techniky v historickej budove bývalej VI. energetickej ústredne. Dospelí sa na atrakciách zabavia spolu s deťmi a o vede a technike sa dozvedia veci, ktoré sa v škole neučili.  Jednotlivými výstavami sprevádza (takmer) osobne francúzsky spisovateľ Jules Verne. Prehliadka vysokej pece a Bolt Tower sa dá s Malým svetom techniky ľahko spojiť – nachádzajú sa v jednom areáli.

Viac informácií o otváracích hodinách a vstupnom (externý odkaz)

Veľký svet techniky

Foto: Jiří Zerzoň

Ak vás Malý svet techniky dostatočne motivoval, vo Veľkom svete nájdete ďalšie atrakcie v ešte väčšom počte – Svet vedy a objavu, Svet civilizácie a Svet prírody.  Okrem toho je otvorený Detský svet pre deti od 2 do 6 rokov, kde sa môžu pomocou interaktívnych exponátov naučiť spoznať svet dospelých. Veľký svet techniky sa nachádza oproti Malému svetu techniky, stačí prejsť cez Vítkovickú ulicu.

Viac informácií o otváracích hodinách a vstupnom (externý odkaz)

V Dolních Vítkoviciach objavíte aj ďalšie lákadlá. Kliknite na externú stránku.

 

Ďalšie zážitky v Ostrave

Okrem bývalých železiarní sa v Ostrave dajú vyskúšať aj iné atrakcie. Napríklad môžete:

(Kliknutím na odkaz sa otvorí externá stránka).

Ako sa tam dostať

  • z Bratislavy vlakmi EC s prestupom v Břeclavi, jeden pár ide aj priamo, cesta trvá 2 hodiny a 50 minút,
  • zo Zvolena, Banskej Bystrice, Martina a Žiliny priamymi rýchlikmi,
  • zo Žiliny sa cena lístka začína od 5 €, zo Zvolena a Banskej Bystrice od 9 €, z Bratislavy od 12 €.
  • z ostravskej hlavnej stanice premávajú do areálu Dolní Vítkovice električky (presné spojenie nájdete na stránke ostravského dopravného podniku)

VýLet nA víKend

Železničná spoločnosť Slovensko chce ukázať zaujímavé a pekné miesta, kam sa oplatí vybrať všetkým, ktorí chcú spoznať Slovensko alebo blízke zahraničie v celej rozmanitosti. Preto pripravujeme tipy na výlet - vždy z iného regiónu.

Medzi tipmi na výlet nájdete známe pamiatky, ale aj také, o ktorých ste ešte možno nikdy nepočuli. Historické mestá, ale aj zabudnuté mestečká. Krátke výlety do prírody vhodné pre rodiny, ale aj náročnejšie výpravy pre zdatných turistov. Hory, ale aj krásy nížin.

Tipy sa neobmedzujú na miesta, kde máme zmluvných partnerov. Spája ich jediné - na cestu môžete použiť vlak. Nezvykli ste si cestovať na výlety železnicou? Možno zmeníte názor.

Fotogaléria

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia