VýLet nA víKend

NAJKRAJŠIA LOKÁLKA NA ZÁPADE SLOVENSKA

Vlak vychádza z tunela a vám sa otvára výhľad na okolité kopanice. Z viaduktu vidíte mesto pod sebou. Takýto popis by sa mohol hodiť na úseky viacerých tratí na strednom Slovensku. Lenže niečo podobné, a to málokto vie, nájdete aj na západe krajiny nie veľmi ďaleko od Bratislavy. Reč je o lokálke na trati Nové Mesto nad Váhom – Myjava – Vrbovce – Velká nad Veličkou (ČR). Aj preto sme vybrali dva tipy na výlet, ktoré vám umožnia vychutnať si väčšinu trasy alebo celú trasu až po konečnú stanicu.

ROZHĽADŇA NA ŽALOSTINEJ

Názov Žalostiná vám asi veľa nepovie. Vďaka rozhľadni sa však z neho otvára jeden z najkrajších výhľadov v regióne. Vrch s nadmorskou výškou 621 metrov leží na obcami Chvojnica a Vrbovce a môžete naň vystúpiť po modrej značke zo železničnej stanice Vrbovce (cca 9-10 kilometrov) alebo sa priblížiť autobusom z Myjavy do Chvojnice.

Pohľad z vrchu Žalostiná, na ktorom sa nachádza rozhľadňa

VETERNÝ MLYN KUŽELOV (Česká republika)

Historický veterný mlyn je na Slovensku vzácnosťou (jeden môžete vidieť v Holíči, ale len zvonka). Preto sa oplatí zájsť si pozrieť mlyn kúsok za spoločnou hranicou pri moravskej obci Kuželov. Mlyn sprístupňuje Technické múzeum v Brne. Dozviete sa, ako vyzeral život mlynárov v minulosti alebo aj akým spôsobom sa otáčal vrch mlyna, aby mohol využiť silu vetra. K mlynu sa dostanete po zelenej značke z obce Velká nad Veličkou – konečnej stanice našej lokálky z Nového Mesta nad Váhom.

Otváracie hodiny a vstupné si prosím overte na stránke Technického múzea v Brne.

Ako sa tam dostať

Oba tipy sa dajú spojiť aj do jedného výletu – zo Žalostinej treba prejsť po červenej značke na hrebeň Bielych Karpát a po zelenej zostúpiť zo sedla Tri kamene. Vlaky z Nového Mesta nad Váhom do Myjavy jazdia cez víkendy každé dve hodiny, do Vrboviec a Velkej nad Veličkou však zachádzajú len vybrané spoje. Ak cestujete napríklad z Bratislavy, môžete sa do tejto obce dostať aj vlakmi ČD cez Břeclav a Hodonín.

Poloha rozhľadne je na mapke vyznačená modrým markerom.

VýLet nA víKend

Železničná spoločnosť Slovensko chce ukázať zaujímavé a pekné miesta, kam sa oplatí vybrať všetkým, ktorí chcú spoznať Slovensko v celej jeho rozmanitosti. Preto pripravujeme tipy na výlet - vždy z iného regiónu.

Medzi tipmi nájdete známe pamiatky, ale aj také, o ktorých ste ešte možno nikdy nepočuli. Historické mestá, ale aj zabudnuté mestečká. Krátke výlety do prírody vhodné pre rodiny, ale aj náročnejšie výpravy pre zdatných turistov. Hory, ale aj krásy nížin.

Tipy sa neobmedzujú na miesta, kde máme zmluvných partnerov. Spája ich jediné - na cestu môžete použiť vlak. Nezvykli ste si cestovať na výlety železnicou? Možno zmeníte názor.

Fotogaléria

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia