VýLet nA víKend

JAZDA VLAKOM AKO ATRAKCIA
ČIERNOHRONSKÁ ŽELEZNICA

Cestujúci vo vlaku sa čoraz viac pozerajú do mobilu, tabletu, čítajú alebo počúvajú hudbu. Ak sa však odveziete vlakom na úzkokoľajnej Čiernohronskej železnici, uvidíte ľudí s pohľadom upretým na obrazovku len ťažko. Keby ste sa aj uvedeným činnostiam pôvodne plánovali venovať, nakoniec by ste sa zrejme aj tak miesto toho kochali výhľadom z vlaku.

Podobne ako ostatné tipy na výlety na tejto internetovej stránke, aj Čiernohronskú železničku ich autor osobne vyskúšal. Napriek tomu, že mal s rodinou za sebou vyše hodiny a pol cesty inými vlakmi, deti sa v žiadnom prípade nenudili, a to nemuseli ani navštíviť detský vozeň.

Tip: Pre skupiny mladých cestovateľov ponúkame spoločne s Čiernohronskou železnicou lístok na bežný vlak ZSSK a historický vlak ČHŽ. Kliknite prosím na ďalšie informácie. Ak využívate sieťový lístok MAXI KLASIK alebo preukaz JUNIOR RAILPLUS, KLASIK RAILPLUS či SENIOR RAILPLUS, získate zľavu 10 percent z cestovného ČHŽ.

Drevorubačský vlak s parnou lokomotívou a otvorenými vozňami. Slovo otvorené v tomto prípade znamená, že vagóny síce majú strechu, ale žiadne okná. Kontakt s okolitou krajinou je preto veľmi bezprostredný. Stromov pri trati by ste sa mohli aj dotknúť.

V Čiernom Balogu svoju cestu mnoho návštevníkov nekončí. Dá sa previezť ešte do stanice Korytárske vo Vydrovskej doline alebo cestou vystúpiť pri vstupe do lesníckeho skanzenu. Druhou možnosťou je jazda do miestnej časti Dobroč. Vlak po tejto trati premáva priamo cez futbalové ihrisko.

V lesníckom skanzene sa môžete prejsť po náučnom chodníku a porozhliadnuť sa nielen po náučných tabuliach, ale aj (napríklad) modelovej pasci na zver, mravenisku, lesných strojoch alebo vrtuľníku. Najdlhší červený chodník zvládnu aj menšie deti, neprejdete ho však s kočíkom (kratší modrý chodník, ktorý vedie po asfaltovej ceste, je vhodný aj pre kočíky).

Užitočné odkazy

Ako sa tam dostať

Historické vlaky Čiernohronskej železnice z Chvatimechu (prestup na vlaky ZSSK) premávajú len na objednávku. Pravidelné jazdy podľa cestovného poriadku sú prevádzkované počas sezóny medzi stanicami Šánske a Čierny Balog, Čierny Balog - Dobroč a Čierny Balog - Vydrovo Korytárske. Viac na www.chz.sk.

Ak už máte jazdu objednanú, k Čiernohronskej železnici sa najlepšie priblížite osobnými vlakmi alebo regionálnymi expresmi z Banskej Bystrice do Chvatimechu. Od vlakov ZSSK treba ešte zísť dole pod most k Čiernohronskej železnici (zastávka Chvatimech ŽSR, dostanete sa tam tak, že pokračujete pár desiatok metrov vedľa trate smerom do Brezna a zídete dole pod železničný most. Ak stále nemáte istotu, kliknite na fotografiu zastávky Chvatimech ŽSR. To je miesto, kam sa treba dostať) alebo môžete ísť okľukou na konečnú stanicu Chvatimech ČHŽ (približne 5-10 minút).

VýLet nA víKend

Železničná spoločnosť Slovensko chce ukázať zaujímavé a pekné miesta, kam sa oplatí vybrať všetkým, ktorí chcú spoznať Slovensko v celej jeho rozmanitosti. Preto pripravujeme tipy na výlet - vždy z iného regiónu.

Medzi tipmi nájdete známe pamiatky, ale aj také, o ktorých ste ešte možno nikdy nepočuli. Historické mestá, ale aj zabudnuté mestečká. Krátke výlety do prírody vhodné pre rodiny, ale aj náročnejšie výpravy pre zdatných turistov. Hory, ale aj krásy nížin.

Tipy sa neobmedzujú na miesta, kde máme zmluvných partnerov. Spája ich jediné - na cestu môžete použiť vlak. Nezvykli ste si cestovať na výlety železnicou? Možno zmeníte názor.

Fotogaléria

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia