ZSSK: Vlaky môžu Bratislave aj jej okoliu výrazne pomôcť

13.4.2017

  • Vedenia Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) si spoločne prezreli 50 km bratislavských tratí

  • Dve úplne nové trate by mohli rýchlo odľahčiť cestnú dopravu do a z Bratislavy

BRATISLAVA - V súčasnosti spracúvaná rozsiahla štúdia realizovateľnosti rozvoja koľajovej dopravy „Dopravný uzol Bratislava“ uzrie svetlo sveta koncom roka 2017. Obsahovať bude strategické možnosti rozvoja vlakovej dopravy v hlavnom meste a jeho okolí. Tieto zásadné zmeny sa síce do reálu nedostanú skôr ako po roku 2020, no ZSSK má eminentný záujem riešiť dopravnú situáciu v Bratislave. Okolo roku 2020 už bude stavba obchvatu, ďalšie rekonštrukcie ciest a development viacerých území, ktoré negatívne ovplyvnia dopravu v Bratislave, v plnom prúde, respektíve vo svojej záverečnej fáze.

Vedenia ZSSK a ŽSR preto dnes spoločne z vlaku prezývaného „Bageta“ skúmali v realite možnosti bratislavskej osobnej vlakovej prepravy a hľadali pre dopravu v Bratislave tzv. „rýchle výhry“, t. j. riešenia, ktoré nie sú extrémne drahé a sú rýchlo realizovateľné. Spoločne prešli plánované terminály integrovanej osobnej prepravy (TIOP) a možných ďalších zastávok a videli 50 kilometrov tratí. Za najvýznamnejšie môžeme označiť Lamačská Brána (Bory Mall), Patrónka, Filiálka a Bosákova (oproti OC AuPark).

„Radi by sme Ministerstvu dopravy a výstavby SR, nášmu spoločnému akcionárovi, predostreli zopár nápadov, ako odľahčiť cesty a zároveň zjednodušiť život ľuďom dochádzajúcim do Bratislavy,“ hovorí Filip Hlubocký, generálny riaditeľ národného dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko.

„Koľajnice v Bratislave sú a dnes sme sa spoločne na ne skúsili pozrieť pohľadom vlakového cestujúceho. Viaceré z úsekov budú vyžadovať investície a súčinnosť mesta a VÚC,“ dopĺňa Martin Erdössy, generálny riaditeľ správcu tratí Železníc Slovenskej republiky.

Okrem preverenia cca 50 kilometrov využívaných i nevyužívaných tratí odborníci z oboch spoločností vytypovali dve novinky.

Filip Hlubocký: „Radi by sme odľahčili bratislavské mosty a využili koľaje vedúce na stanicu Petržalka. Intenzívne preto rozmýšľame a analyzujeme v spolupráci s Ministerstvom dopravy a výstavby SR možnosť realizovať prepojenie Senca s Petržalkou s možnosťou novej stanice na Bosákovej ulici alebo pri Digital Parku/Auparku.“ Trasu Senec – Bratislava Nové mesto osobné vlaky prejdú už dnes za 28 minút, teda rýchlejšie ako osobné autá v súčasnosti, s pokračovaním do Petržalky za ďalších 17 minút. Ekologicky, bezpečne, bez rizika uviaznutia v zápche a nutnosti hľadať parkovacie miesto.

Ďalšou možnosťou je zvýšenie intenzity využitia stanice Bratislava Nové Mesto a posilnenie spojov, ktoré sem smerujú od Trnavy a z Malaciek. Táto možnosť si vyžaduje aj užšiu kooperáciu s bratislavským Dopravným podnikom, aby mestská hromadná doprava pomohla nájsť optimálnu pavučinu spojov, ktorá by rozviezla cestujúcich ZSSK. Cesta z Trnavy osobným vlakom na zastávku Bratislava Nové mesto by trvala 47 minút.

„Obe riešenia sú v súlade s našou dlhodobou stratégiou pre ZSSK, ktorá smeruje k pravidelnému rastu nielen prepravených cestujúcich, ale aj k nárastu tržieb. Chceme, aby aj nové segmenty cestujúcich využívali vlaky pravidelne nielen preto, lebo sú najekologickejšie, ale aj preto, lebo sú spoľahlivé a hlavne rýchle,“ vysvetľuje Patrik Horný, podpredseda predstavenstva ZSSK a dodáva: „Veríme, že naši partneri vypočujú naše odporúčania a aspoň jeden projekt dostane zelenú už tento rok.“

Po dlhšom čase prichádza osobný vlak do stanice Bratislava Filiálka

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel: 02/2029 7015, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail: hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

* * * *

O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK od polovice decembra 2016 realizuje priemerne 1445 vlakov denne. Z toho 203 diaľkových vlakov, 1242 regionálnych a prímestských spojov, zastavuje na 690 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2800 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum
18 188, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia