ZSSK v januári zastavuje IC vlaky

4.12.2015

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) od 18. januára 2016 zastaví prevádzku InterCity vlakov na linke Bratislava – Žilina – Košice/Humenné a späť. Rozhodol o tom v piatok 4. decembra manažment spoločnosti. Dôvodom je situácia na trhu komerčnej železničnej dopravy.
ZSSK nedokáže naplniť očakávania akcionára pre rok 2016 a vymazať stratu, ktorú tieto vlaky produkujú. „Ekonomická kondícia InterCity vlakov sa tri roky systematicky zlepšovala, stratu sme každoročne radikálne znižovali.  Po príchode konkurencie počet cestujúcich klesol. Nedokážeme tak dostať tieto vlaky do kladných čísiel,“ uviedol Pavol Gábor, generálny riaditeľ ZSSK. InterCity vlaky sú dlhodobý produkt ZSSK, ktorý od roku 2012 nie je dotovaný ani objednávaný štátom.
Hoci tržby IC vlakov pokrývajú náklady prevádzky a priebežný výsledok na úrovni EBITDA (bez nákladových úrokov a odpisov) je kladný, celkovo v tomto roku vygenerujú účtovnú stratu na úrovni roka 2014. „Urobili sme všetky možné opatrenia na zlepšenie ekonomiky a súčasne sme priniesli citeľné skvalitnenie služieb cestujúcim. Napriek tomu končíme, pretože sme zodpovední manažéri a nemôžeme sa správať iracionálne a nehospodárne. K životu v konkurenčnom prostredí patria aj takéto nepríjemné rozhodnutia,“ zdôraznil P. Gábor.
ZSSK použije vozne aj personál z IC vlakov na zlepšenie úrovne a služieb v rýchlikoch na rôznych linkách v rámci Slovenska. Na trase InterCity vlakov ZSSK v súčasnosti realizuje ešte dopravu na objednávku štátu - diaľkové vlaky (každé dve hodiny v oboch smeroch, na častiach trasy každú hodinu) a na kratších úsekoch regionálne vlaky.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188 alebo +421 2448 58 18 ( pri volaniach zo zahraničia)
zákaznícke centrá v 12 mestách alebo osobné pokladnice v staniciach
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@remove-this.slovakrail.sk

Mgr. Jana Morháčová
riaditeľka Odbor komunikácie
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
Rožňavská 1
832 72 Bratislava 3
Morhacova.Jana@remove-this.slovakrail.sk
www.slovakrail.sk

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia