ZSSK sa predstaví na podujatí „Kam po skončení základnej školy – ŠTUDUJ DOPRAVU“

20.3.2017

Vo Vrútkach si deti môžu vyskúšať povolanie rušňovodiča, výpravcu či spoznať kamión

BRATISLAVA - Príďte s deťmi na podujatie, ktorého cieľom je propagácia odborného školstva v oblasti techniky a dopravy. Na akcii s názvom Kam po skončení základnej školy – ŠTUDUJ DOPRAVU sa budete môcť zahrať na rušňovodiča, výpravcu alebo spoznať kamión.

Akcia sa uskutoční 24. a 25. marca 2017 (piatok a sobota) v čase od 9:00 do 15:00 na železničnej stanici vo Vrútkach a okolí pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Jedným zo spoluorganizátorov je i Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK). Pre malých i dospelých návštevníkov bude pripravený program, kde budú spoznávať železnicu a uvidia prezentácie viac ako desiatky stredných škôl z okolitých krajov zameraných na technické alebo dopravné vzdelanie. Prezentovať sa prídu i vysokoškoláci zo Žilinskej univerzity, mesto Vrútky, ako aj vybraní regionálni partneri. Na mieste si žiaci budú môcť vyskúšať riadenie dopravy z pozície výpravcu na modelovej železnici, ale aj prácu rušňovodiča na najmodernejších vlakoch.

Každú hodinu bude z osobnej stanice vo Vrútkach odchádzať moderná poschodová jednotka na nákladnú stanicu a späť. Návštevníci môžu využiť jedinečnú šancu pozrieť sa na okolie z čela vlaku a spoznať svet očami rušňovodiča. Prehliadková jazda na dvojpodlažnej jednotke bude trvať približne 15 minút. Okrem prezentácie troch štátnych železničných spoločností budú mať na podujatí zastúpenie aj automobilové spoločnosti. Deti si budú môcť preliezť kamión a oboznámiť sa s diagnostikou a smart ovládaním vozidiel. Záchranári predstavia spôsoby poskytovania prvej pomoci, hasičský zbor bude prezentovať súčasnú i historickú techniku.  Železniční modelári predvedú svoje modely priamo v železničných vozňoch. Historický klub s názvom Albatros poskytne na nahliadnutie tzv. Husákov vozeň – salónny vozeň bývalého československého prezidenta, ktorý sa podarilo zachovať v pôvodnom stave. Na akcii bude slávnostne predstavená kniha „Vrútky – 145 rokov s okrídleným kolesom“. Deti sa budú môcť zapojiť do kvízovej štafety, oboznámiť sa s pokusmi vo „vedeckej cukrárni“ alebo so špeciálnymi okuliarmi si vyskúšať, ako sa chodí medzi prekážkami po užití alkoholu či drog. Atmosféru spríjemní hudobná skupina OFF, Jožo Gažo a deti, moderovať bude Radko Pažej. Návštevníci sa budú môcť občerstviť v jedálenskom vozni.
Vstup na podujatie je bezplatný.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč,
tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

* * * *
O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK od polovice decembra 2016 realizuje priemerne 1445 vlakov denne. Z toho 203 diaľkových vlakov, 1242 regionálnych a prímestských spojov, zastavuje na 690 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2800 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia