Viac spánku v nočných vlakoch, priame rýchliky do Bystrice aj rýchlejšie spojenia do Prahy

9.12.2015

Nový cestovný poriadok ZSSK prináša zaujímavé novinky

BRATISLAVA – Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) ponúkne počas najbližšieho roka denne v priemere 1455 vlakov, ktoré obslúžia 690 staníc na celkovo 2800 kilometroch železničných tratí. Novinkou pre cestujúcich bude priame spojenie Banskej Bystrice s hlavným mestom Bratislavou každé dve hodiny so skráteným cestovným časom, či možnosť dlhšieho oddychu i spánku v nočných vlakoch medzi východom a západom Slovenska. Súčasne zlacnie preprava automobilov v rámci vnútroštátnej aj medzinárodnej dopravy. Zmeny sú súčasťou nového železničného cestovného poriadku pre rok 2015/2016, ktorý začne platiť od nedele 13. decembra 2015.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR (MDVRR SR) si od ZSSK objednalo na rok (do polovice decembra 2016) spolu 31,3 milióna vlakových kilometrov (vlkm). Celkový rozsah dopravy zostáva na úrovni roka 2015. Tretinu výkonov predstavujú vlaky diaľkovej dopravy a dve tretiny tvoria výkony v rámci regionálnej a prímestskej dopravy.
„Nový cestovný poriadok síce nenavyšuje počty vlakov ako vlani, ale prináša zaujímavé novinky, ktoré zrýchlia a spresnia dopravu a vytvoria väčšie pohodlie cestujúcih pri prestupoch,“ uviedol Jozef Schmidt, riaditeľ Úseku obchodu ZSSK. V medzinárodnej doprave sa napríklad prvýkrát bude cestovať z Bratislavy do Prahy menej ako 4 hodiny. Znovu začne jazdiť vlak spájajúci všetky krajiny Vyšehradskej štvorky, ktorý v lete s priamymi vozňami prejde cez osem štátov Európy.
V regionálnej doprave sa prvýkrát komplexne prejaví celkové nasadenie všetkých 61 nových ucelených vlakových súprav ako aj 94 zmodernizovaných či nových vozňov z eurofondových projektov. „Je to prvý cestovný poriadok, ktorý v plnej miere v regiónoch využíva všetko, čo sme za posledných sedem rokov dokázali zlepšiť v kvalite vozového parku. Približne 50 percent výkonov regionálnych vlakov bude realizovaných klimatizovanými súpravami s wifi či vozňami vhodnými pre 21. storočie, kde sú napríklad usb porty pre nabíjanie mobilov,“ zdôraznil J. Schmidt.

ZSSK od polovice decembra realizuje priemerne denne 1455 vlakov

 • 208 diaľkových vlakov
 • 1247 regionálnych a prímestských spojov
 • zastavuje na 690 staniciach a zastávkach
 • jazdí na linkách po 2800 kilometroch tratí na Slovensku

Počet denne realizovaných vlakov ZSSK

kategória vlaku 

priemer na deň

SuperCity (SC) 

2

EuroCity (EC) 

22

EuroNight (EN) 

6

Expres (Ex) 

27

Rýchlik (R) 

45

Regionálny rýchlik (RR) 

13

Regionálny expres (REX) 

136

Osobné vlaky (Os) 

1 204

ZSSK spolu 

1 455

Top novinky v CP 2015/2016

 • nové spojenie Bratislava – Banská Bystrica každé dve hodiny s kratšou jazdou dobou
 • predĺžené spanie v nočných vlakoch R 614/615 Zemplín a R 800/801 Poľana vďaka predĺženiu trasy z / do stanice Bratislava - Nové Mesto
 • zlacnenie vnútroštátnych autovlakov  (od 1.1.2016) a jedného medzinárodného autovlaku (od 13.12.2015)
 • rýchlejšie spojenie Bratislava – Praha, kratšie ako 4 hodiny
 • SuperCity SC 240/241 Pendolino Košičan zrýchli. Na Slovensku bude zastavovať aj v stanici Štrba
 • nový vlak EC 130/131 Varsovia z Budapešti cez Bratislavu a Ostravu do Varšavy spojí všetky krajiny Vyšehradskej štvorky
 • takmer 500 vlakových spojov denne v novej kvalite - až na deviatich regionálnych linkách jazdia už len nové eurofondové vlaky, na ďalších šiestich linkách tieto vlaky tvoria viac ako 80 % vlakov denne.
 • Vybrané linky s vysokým nasadením eurofondových vlakov v rámci dennej ponuky regionálnej dopravy:
  • Humenné – Prešov
  • Prešov – Bardejov
  • Nové Zámky - Nitra
  • Nitra – Leopoldov
  • Humenné - Medzilaborce


Novinky za zmeny v diaľkovej vnútroštátnej a medzištátnej doprave

Novinky a zmeny v regionálnej doprave podľa krajov:


Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188, alebo +421 2448 58 188 ( pri volaniach zo zahraničia)
zákaznícke centrá v 12 mestách alebo osobné pokladnice v staniciach
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@remove-this.slovakrail.sk


Mgr. Jana Morháčová
riaditeľka Odbor komunikácie
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
Rožňavská 1
832 72 Bratislava 3
Morhacova.Jana@remove-this.slovakrail.sk
www.slovakrail.sk

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia