Slovenskí pútnici poputujú k Panne Márii vlakom

8.9.2017

Na 15. národnú púť chorých a telesne postihnutých do francúzskych Lúrd odvezie slovenských veriacich mimoriadny vlak

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví v piatok 15. septembra 2017 o 13:10 špeciálny vlak z Košíc do francúzskeho pútnického mesta Lurdy. Púť pre telesne postihnutých a chorých občanov organizuje združenie Rodina nepoškvrnenej. Vlaková preprava pútnikov sa uskutočňuje pod záštitou ministra dopravy a zúčastní sa na nej i 14 zamestnancov ZSSK, ŽSR a ZSSK CARGO.

Vlak prejde dohromady viac ako 5000 km. Z Košíc povedie trasa vlaku cez Kysak, Spišskú Novú Ves, Poprad, Ružomberok, Martin, Žilinu, Trenčín, Piešťany, Trnavu do Bratislavy. V hlavnom meste udelí žilinský biskup Mons. Tomáš Gális všetkým pútnikom požehnanie na cestu a o 21:35 prebehne oficiálne vypravenie vlaku. Ten ďalej poputuje cez Buchs a Ženevu až do Lúrd. Pútnici sa vrátia spiatočným vlakom po rovnakej trase v piatok 22. septembra 2017.

ZSSK zabezpečí nepravidelnú medzinárodnú hromadnú dopravu pre takmer 600 veriacich, medzi ktorými sa nachádzajú aj ľudia na invalidných vozíkoch. Vypravených bude dovedna 13 ležadlových vozňov, do ktorých železničiari a dobrovoľníci cestujúcich umiestnia prostredníctvom špeciálnych prekladacích vozíkov. Odborne vyškolený personál sa počas celej cesty bude starať o bezproblémový priebeh prepravy. Zdravotnú starostlivosť chorým a telesne postihnutým poskytnú lekári, zdravotníci i dobrovoľníci. O duchovnú stránku sa postarajú kňazi, rehoľné sestry Satmárky a patronát nad tohtoročnou púťou prevzal Mons. Gális. Počas celej cesty sa v jednotlivých vozňoch budú slúžiť sväté omše a pútnici budú môcť získať odpustenie pri sviatosti zmierenia.

Lurdy sú medzinárodným pútnickým miestom od roku 1948, pričom každý rok mesto navštívi viac ako päť miliónov pútnikov. Prvá vlaková púť sa uskutočnila už v roku 1990 a odvtedy sa pravidelne opakuje v dvojročnom intervale. Pútnici v Lurdoch navštívia Massabielsku jaskyňu, kde sa svätej Bernadette zjavila Panna Mária. Budú mať možnosť zúčastniť sa medzinárodnej svätej omše v podzemnej bazilike, svätých omší v slovenskom jazyku či sviečkovej a eucharistickej procesie s požehnaním. Špeciálny význam pre chorých má aj voda z prameňa v jaskyni, v ktorej sa môžu umyť či načerpať si vodu pre seba i svojich blízkych. Púť do Lúrd pre väčšinu veriacich zhmotňuje túžbu po telesnom i duševnom uzdravení.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

* * * *

O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK realizuje priemerne 1450 vlakov denne, zastavuje na 697 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po viac než 2800 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188
, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/ZSSK.sk, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia