Rušňoparáda 2017 v Košiciach otvorí verejnosti brány rušňového depa

20.4.2017

  • Už 17. ročník Rušňoparády sprístupní verejnosti miesta, ktoré sú bežnému cestujúcemu skryté

  • Prvýkrát sa predstavia vlaky InterCity ZSSK so všetkými službami

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predstaví v rámci 17. ročníka podujatia Rušňoparáda (v sobotu 22. a v nedeľu 23. apríla 2017) viac ako desiatku najmodernejších železničných vozidiel v slovenskej osobnej doprave. „Tento ročník bude unikátny, pretože návštevníkom predstavíme vlajkovú loď ZSSK – vlaky InterCity. K dispozícii im bude celá súprava so všetkými službami tak, ako ich bežne ponúkajú IC vlaky na linke Košice – Bratislava,“ hovorí Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. Vlak bude tvoriť vozeň prvej a druhej triedy, reštauračný vozeň a detský vozeň s priestorom pre imobilných cestujúcich. Návštevníci Rušňoparády si môžu oddýchnuť v klimatizovaných moderných vozňoch, samozrejmosťou bude aj obsluha mobilbarom priamo na mieste či bezplatné Wi-Fi pripojenie na internet.

Tradičné rodinné podujatie organizuje ZSSK a občianske združenie Detská železnica Košice. „Na podujatí predstavíme aj časť svojej zbierky, medzi inými aj historický úzkorozchodný parný rušeň Krutwig, ktorý bol uvedený do prevádzky len minulý rok. Je teda najmladším prírastkom svojho druhu na Slovensku,“ hovorí Ľubomír Lehotský, predseda občianskeho združenia Detská železnica Košice.

Počas dvoch dní, plných kultúrneho programu a zábavy pre deti aj dospelých, bude v areáli depa aj vysunuté Zákaznícke centrum z košickej stanice, ktoré záujemcom poskytne informácie o službách ZSSK. Špeciálny obchod im ponúkne upomienkové predmety so železničnou tematikou.

Históriu železníc bude reprezentovať tridsiatka nostalgických vozidiel z rôznych kútov Slovenska aj zo zahraničia. Predstaví sa aj napr. česká historická elektrická súprava tzv. Žabotlama, rakúsky prezidentský vozeň alebo tiež hollywoodska hviezda – rušeň Sergej, ktorý si zahral po boku Georgea Clooneyho vo filme Peacemaker. Sergeja s ťažnou silou 2000 koní a s dvojtaktným naftovým motorom vyrobili v 70-tych rokoch 20. storočia vo vtedajšom Sovietskom zväze ako rušeň pre ťažké nákladné vlaky. Kvôli filmu ho nastriekali na zeleno, neskôr mu vrátili pôvodnú červenú farbu. Pred dvomi rokmi sa takmer dostal do šrotu. Aktuálne sa oň starajú železniční nadšenci v Humennom, ktorí mu vrátili život a s hrdosťou ho prezentujú výhradne na nostalgických akciách. Rušňoparáda bude jeho úplne prvým verejným vystúpením mimo domovského depa. V tomto roku bude ešte sprevádzať po východnom Slovensku Legiovlak.

Rušňové depo ZSSK v Košiciach predstavuje areál na opravu a „parkovanie“ železničných vozidiel s viac ako 100-ročnou históriou. Jeho súčasťou je budova rotundy, točňa a unikátna vodná veža, ktorá je technickou pamiatkou. Počas Rušňoparády bude k depu premávať kyvadlová doprava zo železničnej stanice, ako aj špeciálny spoj košickej mestskej dopravy. Podrobný program a informácie o podujatí nájdete na stránke www.rusnoparada.sk.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel: 02/2029 7015, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail: hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

* * * *

O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK od polovice decembra 2016 realizuje priemerne 1445 vlakov denne. Z toho 203 diaľkových vlakov, 1242 regionálnych a prímestských spojov, zastavuje na 690 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2800 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum
18 188, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia