Počasie obmedzilo dopravu na viacerých tratiach, najmä na západe Slovenska a v smere z/do ČR

11.8.2017

  • Najhoršia situácia bola na trati Lanžhot – Kúty a Sekule Veľké Leváre
  • Prerušenie dopravy kvôli búrke na rakúskom území prerušilo aj dopravu do/z Viedne

BRATISLAVA - Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje, že náhla zmena počasia vo štvrtok 10. augusta v popoludňajších a večerných hodinách ochromila železničnú dopravu na viacerých tratiach stredného a západného Slovenska. Prerušená a obmedzená bola aj medzinárodná vlaková doprava medzi Slovenskom a Českej Republikou, ako aj a Rakúskom.

Približne po 17:30 narazil vlak EC 173 Hungaria (Berlin Hbf – Bratislava – Budapest-Keleti pu) medzi stanicami Lanžhot a Kúty do spadnutého stromu. Okrem poškodenia rušňa došlo tiež k prerušeniu trolejového vedenia na oboch traťových koľajach, v dôsledku čoho bola prerušená doprava, a to až do 22:40. Meškanie EC 173 Hungaria sa napokon vyšplhalo až na 540 minút. ZSSK zabezpečila pre cestujúcich náhradnú autobusovú dopravu na úseku Břeclav – Kúty.

Následne však ďalšia búrka prerušila dopravu od 23:30 v úseku Sekule – Veľké Leváre a vlaky tak museli čakať v železničnej stanici Kúty. Jazda vlakov odklonom cez Jablonicu nebola možná pre popadané stromy na trati. Prerušenie dopravy trvalo až do 02:00. V dôsledku uvedených udalosti celkovo meškalo 6 medzinárodných vlakov ZSSK, spolu až 1 800 minút. Vlak EC 131 Varsovia bol odrieknutý už od Břeclavi a spojený s vlakom EC 281 Jan Jesenius. Od stanice Kúty bol odrieknutý vlak EC 274 Jaroslav Hašek, ktorý bol spojený s vlakom EC 272 Csárdás.

Vo večerných hodinách došlo na rakúskom území vplyvom silnej búrky k prerušeniu dopravy medzi Viedňou a Devínskou Novou Vsou. Na tomto úseku boli odrieknuté dva posledné večerné vlaky. Obnova spojenia bola možná až dnes (v piatok 11.08.2017) v ranných hodinách. Pre problémy na rakúskej strane dnes od 7:30 do 11:30 neboli vypravované vlaky do Viedne zo stanice Bratislava Petržalka.

V dôsledku vyčíňania počasia ZSSK od včerajšej 18:00 zaznamenala po celom Slovensku až 24 rôznych mimoriadností, ktoré narušili, príp. ovplyvnili bezpečnosť a plynulosť železničnej dopravy. Na viacerých tratiach boli popadané stromy, ťažkosti spôsobovali aj výpadky napájania elektrickým prúdom z verejnej siete. ZSSK podľa možností a s ohľadom na miestne pomery zabezpečuje náhradnú dopravu všade tam, kde je to možné.

Odrieknutých bolo 13 osobných vlakov. ZSSK zabezpečila čakanie 14-tich prípojných vlakov, ktoré spolu čakali až 365 minút na vlaky zmeškané v dôsledku mimoriadností, aby tak uľahčila čo najviac cestujúcim dopravu do cieľových staníc. Podrobné informácie o možnostiach odškodnenia a náhradách sú zverejnené na web stránke ZSSK.

Aktuálne informácie o prerušeniach dopravy alebo meškaniach vlakov ZSSK nájdete na Twitteri.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk

* * * *

O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK realizuje priemerne 1450 vlakov denne, zastavuje na 697 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po viac než 2800 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188
, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia