Nový rekord: Tri vlaky InterCity na trati Bratislava – Košice skrátia svoju jazdnú dobu o 7 až 8 minút

1.3.2018

  • IC vlaky budú rekordne rýchle – trasu z Bratislavy do Košíc prekoná IC 513 za 4h 35 min

  • Košičanov s Prešovčanmi spoja rýchle regionálne expresy

  • Nové regionálne rýchliky potešia obyvateľov východného i západného Slovenska

  • Obľúbené cyklovlaky „Záhoráčiky“ sa opäť vracajú

BRATISLAVA - Vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) budú mať cestujúci od 4. marca 2018 opäť väčšiu motiváciu prestúpiť z auta do vlaku. Do platnosti bude uvedená 1. zmena Cestovného poriadku 2017/2018, ktorá ponúka viacero možností, ako cestovať rýchlo, pohodlne a bez stresov.

Vlaky InterCity budú od najbližšej nedele opäť rýchlejšie. Na trati medzi Bratislavou a Košicami bude jazdiť IC 513 (Bratislava hl. st. 15:46 – Košice 20:21) za 4 h 35 min, čo znamená, že jazda vlakom ZSSK bude momentálne rýchlejšia ako autom. Cesta z hlavného mesta do Košíc osobným autom trvá dnes v ideálnom prípade pri dodržiavaní dopravných predpisov približne 4 h 46 min. Ďalšie dva vlaky InterCity – IC 520 (Košice 05:31 – Bratislava hl. st. 10:17) a IC 525 (Bratislava hl. st. 17:43 – Košice 22:29) skrátia svoju jazdnú dobu na 4 h 46 min, čo je rovnaký čas ako jazdou autom. Počas cesty vlakom z Bratislavy do východoslovenského krajského mesta však môžu cestujúci využiť čas, ktorý by inak strávili šoférovaním, napríklad prácou, relaxom či nadväzovaním nových kontaktov.

Obyvateľov oboch východoslovenských krajských miest prepojí 9 nových regionálnych expresov. V porovnaní s jazdnou dobou osobných vlakov (39 – 42 min) budú najrýchlejšie vlaky REX na linke Košice – Kysak – Prešov jazdiť až o 25 % rýchlejšie (28 min). „Podľa Google Maps by ste sa síce mali pri ideálnej premávke dostať z Košíc do Prešova za 26 minút, v skutočnosti je však Prešov druhým krajským mestom, kde sa najviac tvoria zápchy a ľudia sa tým pádom zbytočne zdržiavajú v kolónach. Nové REX-y poskytnú cestujúcim do školy a za prácou každý deň pohodlnú a rýchlu prepravu v smere do Prešova prostredníctvom viac ako 1 300 sedadiel a v smere do Košíc bude cestujúcim k dispozícii až viac ako 1 600 sedadiel. Posilnením železničnej dopravy sa snažíme riešiť preplnené cesty a ľuďom poskytujeme možnosť cestovať rýchlo, bezpečne a ekologicky,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Cestujúcich určite poteší aj 9 nových regionálnych rýchlikov na hlavnom ťahu severnou trasou. Spolu s existujúcimi spojeniami zabezpečia vlaky kategórie RR počas pracovných dní hodinový takt medzi krajskými mestami Bratislava, Trnava, Trenčín a Žilina. Regionálne rýchliky s novou kapacitou približne 2 000 sedadiel v jednom smere budú premávať v pracovných dňoch, pričom cestujúcim bude v osobných vozňoch k dispozícii bezplatná služba wi-fi pripojenia na internet. Zároveň budú s ohľadom na technické možnosti tieto vlaky jazdiť rýchlosťou 160 km/h všade, kde to dovoľuje trať. Novým regionálnym rýchlikom RR 764 Lomnica, ktorý ponúka 416 sedadiel, sa zasa cestujúci v pracovných dňoch jednoducho dostanú z Košíc do Vysokých Tatier.

V oblasti rozvoja turistického ruchu na Záhorí pokračuje úspešná spolupráca medzi Bratislavským samosprávnym krajom a ZSSK, výsledkom ktorej je premávka sezónnych cyklovlakov. Osobné vlaky s radenými cyklovozňami budú jazdiť medzi Plaveckým Podhradím, Zohorom a Záhorskou Vsou od konca apríla do polovice októbra. Pre turistov je tento región zaujímavý napríklad Malými Karpatmi či medzinárodnou cyklotrasou Eurovelo 13 tiahnucou sa pozdĺž Železnej opony a cesta vlakom je príťažlivá pre všetkých, ktorí si vážia životné prostredie.

Podrobné informácie týkajúce sa 1. zmeny Cestovného poriadku 2017/2018 nájdete na TU!

Novinky prvej zmeny Cestovného poriadku 2017/2018 predstavili v Košiciach predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Filip Hlubocký (druhý zľava), člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu Karol Martinček (prvý zľava) a riaditeľ odboru komunikácie a hovorca Tomáš Kováč (tretí zľava).

Médiám odpovedá Filip Hlubocký, vľavo je Karol Martinček.

Médiám odpovedá Karol Martinček.

Hovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk 

* * * *

O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 

ZSSK od polovice decembra 2017 realizuje priemerne 1464 vlakov denne, z toho 215 diaľkových vlakov a 1249 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje na 691 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2835 kilometroch tratí na Slovensku.

Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188
, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/ZSSK.sk, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe 

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia