Bratislavu a Viedeň prepojí netradičná galéria súčasného umenia v umeleckom vlaku TRAM

9.2.2018

  • Pri príležitosti viacerých významných výročí roku 2018 pripravilo Rakúske veľvyslanectvo projekt kultúrneho spojenia Viedne a Bratislavy
  • Galéria súčasného umenia a kultúrne centrum bude premávať v pravidelnom vlakovom spojení ÖBB/ZSSK medzi Hauptbahnhof Wien a Hlavnou stanicou v Bratislave 11x denne

BRATISLAVA - „Nielen kultúra, ale aj železnica sú ideálnym prostriedkom ako navzájom spájať ľudí. V spomienkovom roku 2018 má projekt TRAM pripomenúť cestujúcim medzi Bratislavou a Viedňou skutočnosť, že žijeme v priestore spoločnej pamäti a spoločnej európskej budúcnosti,“ povedal o projekte rakúsky veľvyslanec v SR Helfried Carl.

Názov projektu TRAM odkazuje k viedenskej električke (v nemčine Pressburger Bahn), ktorá od roku 1914 spájala Viedeň a Bratislavu. Viedenčania cestovali na kávu a do opery do Bratislavy, Bratislavčania do Viedne. Poslaním projektu TRAM je podporiť kultúrnu mobilitu, ale aj poskytnúť cestujúcim netradičný umelecký zážitok obohacujúci cestu o prekvapivé stretnutia so súčasným umením.

„Od 90. rokov sa ako kurátor a kritik zaoberám otázkou nedostatočného prepojenia slovenskej a rakúskej umeleckej scény. Dnes máme príležitosť urobiť ďalší krok na ceste k zbližovaniu Viedne a Bratislavy, umelcov s umelcami, ale aj cestujúcich ľudí rôznych národností, vzdelania aj veku navzájom. Umelcov sme vyzvali, aby pre cestujúcich pripravili pozitívne „prekážky“, vytrhli ich z každodennosti a ozvláštnili im cestu vlakom, viedli ich tak ku kritickému mysleniu a komunikácii,“ hovorí kurátor nezvyčajného projektu a riaditeľ Curatorial Studies Institute Juraj Čarný.

Od februára až do novembra tohto roku tak budú môcť cestujúci počas cesty vlakom spoznať rôzne zaujímavé umelecké zoskupenia či performerov. Umelecký vlak bude neprehliadnuteľný, jeho exteriér premení v rámci Train Cover Project na umelecké dielo poľská umelkyňa Marta Kopyt. TRAM prinesie 4 výstavy súčasného umenia (v spolupráci s Karikaturmuseum Krems, Curatorial Studies Institute, Vysokou školou výtvarných umení, Universität fur Angewandte Kunst Wien a Haus der Geschichte Österreich), hudobný festival pouličných hudobníkov v spolupráci so sociálnou architektkou Kateřinou Šedou, divadelný festival v spolupráci s Nástupišťom 1-12, či festival performance (v spolupráci so študentmi VŠVU a Rokkom Juhászom). Zároveň poskytne priestor pre diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblasti umenia, kultúry a diplomacie (každú stredu večer), v ostatných časoch bude priestor k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich.

Tento výnimočný projekt je možný vďaka úzkej spolupráci a výraznej podpore rakúskych železníc (Österreichische Bundesbahnen – ÖBB) a Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK). „Projekty ako TRAM pomáhajú porozumeniu medzi našimi krajinami a s radosťou musím dodať, že tento konkrétny počin kreatívne propaguje aj medzinárodnú vlakovú dopravu, ktorá je v ZSSK našou srdcovou záležitosťou,“ hovorí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.

„Každá z výstav sa uskutoční v jednom zo štyroch vagónov, postupne počas roka obsadíme celý vlak. Program kultúrneho centra sa bude konať každú stredu vo večerných hodinách v špeciálne nadizajnovanom priestore tzv. „Chat point”. Naším cieľom je zviditeľniť progresívnych umelcov, spisovateľov, divadelníkov, hudobníkov, ale aj alternatívne kultúrne centrá, múzeá a galérie z Rakúska a Slovenska. Formou prezentácií, prednášok, diskusií a umeleckých vystúpení chceme sprístupniť cestujúcim inovatívne polohy súčasného umenia. Vo všetkých ostatných dňoch (okrem stredy) bude „Chat point“ k dispozícii pre nemoderované diskusie cestujúcich s cestujúcimi,” doplnil Juraj Čarný.

Vernisáž súčasného umenia sa bude konať hneď dvakrát – 19. februára vo Viedni a 21. februára v Bratislave. Do Rakúska sa odvezie slovenský prezident Andrej Kiska vlakom ZSSK z bratislavskej Hlavnej stanice. V rámci projektu bude od 7. apríla vystavená historická súprava viedenskej električky v Technisches Museum Wien, paralelne sa budú konať public artové intervencie (Eisenbahnmuseum Schwechat, trasa medzi Viedňou a Bratislavou). Deti a všetkých „mladých duchom” bude výstavami sprevádzať interaktívny sprievodca, ako aj špeciálne vydanie Denníka N.

Spolupracovali: OK Centrum Linz, Haus der Geschichte Österreich, Technisches Museum Wien, Karikaturmuseum Krems, Eisenbahnmuseum Schwechat, Vysoká škola výtvarných umení, Nástupište 1-12

Juraj Čarný, curator, project manager
Dano Dida, project coordinator
Martina Ivičič, grand opening manager
Stano Masár, graphic design
Curatorial Studies Institute
Mirka Ábelová, PR manažérka projektuHovorca a riaditeľ odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s.
Tomáš Kováč
, tel.: 02/2029 7015, 0904/875 396, Rožňavská 1, 832 72 Bratislava 3
e-mail:
hovorca@remove-this.slovakrail.sk; kovac.tomas@remove-this.slovakrail.sk 

* * * * O Železničnej spoločnosti Slovensko:
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia). 
ZSSK od polovice decembra 2017 realizuje priemerne 1464 vlakov denne, z toho 215 diaľkových vlakov a 1249 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje na 691 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2835 kilometroch tratí na Slovensku. Informácie o osobnej železničnej doprave:
Kontaktné centrum 18 188
, alebo +421 2448 58 188 (zo zahraničia)
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/ZSSK.sk, info@remove-this.slovakrail.sk
Aktuálna poloha vlakov: http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe

Aktuality

^ Hore

Vyhľadanie spojenia

Vyhľadanie spojenia