Bezplatnú prepravu za rok využilo 24 miliónov ľudí

13. 11. 2015

Vo vlakoch ZSSK pribudlo 21 percent cestujúcich

BRATISLAVA – Zavedenie bezplatnej prepravy v osobnej železničnej doprave na Slovensku zásadne zvýšilo záujem o cestovanie vlakmi. Celkovo za rok využije prepravu zadarmo vo vlakoch Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) približne 24 miliónov osôb. Ide o počet cestujúcich, ktorí do 17. novembra 2015, teda presne za rok, využili možnosť cestovania zadarmo (údaje za október a november ešte nie sú spočítané, ide o kvalifikovaný odhad). Rok od zavedenia bezplatnej prepravy priniesol zmeny vo vyťaženosti vlakov. „Vo vlakoch sa počas roka 2015 vezie približne o 21 percent viac cestujúcich,“ konštatuje Mgr. Jozef Schmidt, riaditeľ Úseku obchodu ZSSK. Za deväť mesiacov 2015 prepravila ZSSK bezplatne 17,6 milióna ľudí, čo predstavuje 43 percent zo všetkých cestujúcich vo vlakoch prevádzkovaných na základe zmluvy so štátom. „Denne tak odvezieme po koľajniciach o vyše 26 tisíc cestujúcich viac, celkovo denne sedí vo vlakoch približne 150 tisíc ľudí,“ doplnil J. Schmidt. Na začiatku novembra 2015 eviduje ZSSK v systéme bezplatnej prepravy registrovaných 847 404 ľudí.
Záujem o bezplatnú prepravu narastal v priebehu roka postupne. Podľa sledovania správania cestujúcich doterajšieho priebehu roka vieme, že zaregistrovaný do systému bezplatnej prepravy zrealizoval v priemere 22 ciest . „Jedna cesta dosahuje 66 km, je to výrazne viac ako je dĺžka priemernej cesty platiaceho cestujúceho,“ vysvetlil J. Schmidt.
Súčasne medziročne stúpol záujem o cestovanie za prácou, počet ciest zrealizovaných na traťové predplatné lístky narástol o pätinu.
Priemerná vyťaženosť vlakov ZSSK narástla z 26 na necelých 30 percent.
ZSSK vypravuje denne v priemere 1450 vlakov. V súvislosti s bezplatnou prepravou bolo pred rokom zavedených vyše 100 nových spojov a zvýšila sa kapacita existujúcich vlakov predĺžením súprav o ďalšie vagóny. V roku 2015 ZSSK zrealizuje na objednávku štátu 31,3 milióna vlakových kilometrov.
Od 17. novembra 2014 môžu bezplatne jazdiť vlakmi všetky deti do 15 rokov, študenti denného štúdia do 26 rokov, rovnako aj všetci dôchodcovia, ktorí majú priznaný akýkoľvek dôchodok na základe zákona o sociálnom poistení. Podmienkou využitia je zaregistrovanie do osobitného systému ZSSK a získanie preukazu na bezplatnú dopravy. Bezplatne, možno cestovať v regionálnej aj diaľkovej železničnej doprave na území Slovenskej republiky, pričom platí povinnosť mať zabezpečený nulový lístok na každú jazdu.

Fakty k bezplatnej preprave

Základné charakteristiky:

Za deväť mesiacov 2015 prepravila ZSSK celkovo 41,3 milióna osôb, z toho bezplatne vyše 17,6 miliónov zákazníkov, čo predstavuje necelých 43 % zo všetkých cestujúcich vo vlakoch prevádzkovaných na základe zmluvy so štátom.

  • Platí, že z celkového počtu cestujúcich na bezplatnú prepravu
    • 69 % cestujúcich tvorili žiaci + študenti + deti do 15 rokov (12 mil. cestujúcich), ide o cesty do školy aj individuálne
      V tom:
      • deti + žiaci do 15 rokov (jednorazové cesty aj dochádzanie do školy) 1,5 mil. cestujúcich
      • študenti nad 15 rokov 10,5 mil. cestujúcich
    • 31 % cestujúcich tvorili dôchodcovia + invalidi a ďalší poberatelia dôchodkov Sociálnej poisťovne ( 5,6 milióna cestujúcich)
      V tom:
      • občania do 62 (Sociálna poisťovňa) 2,1 mil. cestujúcich
      • dôchodcovia 62+ do 70 rokov 2,4 mil. cestujúcich
      • dôchodcovia nad 70 rokov cez 1,1 mil. cestujúcich

V priemere registrový občan do bezplatnej prepravy zrealizoval za celé obdobie, čo je prístupná bezplatná preprava, 22 ciest. Správanie registrovaných je však odlišné. Najväčšiu skupinu tvoria registrovaní, ktorí zrealizovali do 5 ciest (približne 350 tisíc ľudí). Súčasne platí, že 20 tisíc registrovaných osôb cestovalo veľmi často, urobili viac ako 100 ciest.

počet ciest jedného registrovaného podiel zo skupiny zaregistrovaných do bezplatnej prepravy
0 ciest   20 %
do 5 ciest  35 %
6 až 20 ciest 26,5 %
21 až 50 ciest  12 %
51 až 100  5 %
101 až 200  1 %
viac ako 200  0,5 %

Priemerná dĺžka cesty cestujúceho v rámci bezplatnej prepravy predstavuje 65,6 km. Platiaci cestujúci na jednu cestu urobia 42,0 km. Z pohľadu regiónov je cestovanie bezplatne využívané najmä v Žilinskom kraji a Prešovskom kraji (ide o cesty v rámci kraja, nie sú započítané diaľkové cesty, resp. cesty na trase cez územie viac krajov).

Rebríček regiónov podľa realizovaných ciest bezplatne *
1.  Žilinský kraj
2.  Prešovský kraj
3.  Banskobystrický kraj
4.  Nitriansky kraj
5.  Bratislavský kraj
6.  Trenčiansky kraj
7.  Košický kraj
8.  Trnavský kraj

* ide o cesty v rámci kraja, nie sú započítané diaľkové cesty, resp. cesty na trase cez územie viac krajov Najväčší záujem o bezplatnú prepravu (počet cestujúcich v absolútnom vyjadrení) je na trasách pri hlavom meste Bratislava – Trnava, Bratislava – Malacky, Bratislava – Nové Zámky. Súčasne do zoznamu Top 20 trás, kde bezplatná preprava predstavuje v absolútnych číslach najvyšší počet cestujúcich patria aj trasy Košice – Prešov, Žilina – Kysucké Nové mesto, Žilina – Čadca, Košice – Poprad, Košice – Spišská Nová Ves. Najdlhšie realizované bezplatné cesty presahujú 600 km. Najčastejšie išlo o spojenie východného Slovenska s hlavným mestom Bratislavou prípadne so Záhorím.

Rekordné bezplatné cesty podľa vzdialenosti – dôchodcovia
trasa   vzdialenosť / km
Nové Zámky – Bratislava hl. st. – Žilina – Košice – Trebišov – Humenné – Medzilaborce mesto  676
Snina mesto – Humenné – Trebišov – Košice – Žilina – Bratislava hl. st. – Podhájska  667
Banská Bystrica – Bratislava hl. st. – Žilina – Kysak – Drienovská Nová Ves  659
Skalica na Slovensku -Bratislava hl. st. – Žilina – Košice – Trebišov – Humenné – Snina  655
Medzilaborce – Humenné – Trebišov – Košice – Žilina – Bratislava – Kúty  647
Rekordné bezplatné cesty podľa vzdialenosti – študenti
trasa   vzdialenosť / km
Nitra – Nové Zámky – Bratislava hl. st. – Žilina – Košice – Trebišov – Humenné – Dlhé nad Cirochou obec  682
Nové Zámky – Bratislava hl. st. – Žilina – Košice – Trebišov – Humenné – Medzilaborce mesto  676
Medzilaborce mesto – Humenné – Trebišov – Košice – Žilina – Bratislava – Skalica na Slovensku 675
Medzilaborce – Humenné – Trebišov – Košice – Žilina – Bratislava – Kúty  647
Snina mesto – Humenné – Trebišov – Košice – Žilina – Bratislava hl. st. – Holíč nad Moravou  646

Limity pre bezplatnú prepravu: S cieľom vyvážiť záujem o cestovanie s ponúkanou kapacitou spojov, udržať obsadenosť vlakov ako aj neznižovať kultúru cestovania pre platiacich cestujúcich, ZSSK zaviedla v decembri 2014 limity počtu bezplatných lístkov do vybraných spojov. Tieto limity platia len v diaľkových vlakoch (vlaky kategórie SuperCity/SC, EuroCity/EC, Expres/Ex, Rýchlik/R), reálne z 1450 spojov realizovaných denne ZSSK na Slovensku sa tak limity uplatňujú len vo vybraných 140 spojov. Limity sú v priebehu roka upravované/manažované individuálne pre každý spoj (podľa toho v akej časovej polohe spoj jazdí a aký je dopyt po cestovaní od platiacich aj neplatiacich cestujúcich), podľa reálnej situácie.

Ako sa zmenila naplnenosť vlakov ZSSK

Počet cestujúcich vo vlakoch ZSSK za prvé tri kvartály medziročne narástol približne o pätinu (o 21%). Prvých deväť mesiacov v roku 2014 ZSSK odviezla 34,2 mil. osôb. Počet cestujúcich denne vo vlakoch narástol približne o vyše 26 tisíc, celkovo denne sedí vo vlakoch približne 150 tisíc ľudí. Najzásadnejšia zmena medziročne nastala v dopravnom správaní študentov, ktorí oveľa masovejšie využívajú bezplatný mesačník nie individuálne lístky na každú cestu. Vlani viac študentov využívalo individuálne lístky na jednu cestu. Medziročne je cestovanie na mesačník – trasa do školy a späť – viac ako zdvojnásobené. Podľa zistení ZSSK si mesačníky vybavujú aj študenti, ktorí cestujú na internáty – cestujú len raz dvakrát týždenne, prípadne v dlhších časových odstupoch. (Mesačný lístok na trasu do školy je možné v súčasnosti vybaviť najviac na vzdialenosť 160 km). Medziročne zásadne stúpol záujem o miestenky (1€ vo vnútroštátnej preprave), ide o zdvojnásobenie počtu realizovaných miesteniek (platiaci aj bezplatná doprava), pre korektnosť treba uviesť, že na tomto raste sa podieľala aj novinka ZSSK pre platiacich cestujúcich – pri lístku nad 10€ alebo pri lístku v prvej triede dostáva cestujúci miestenku automaticky bez doplácania.

Cestovanie za prácou

Na základe rozhodnutia vlády SR od 1. februára 2015 bola zvýšená zľava na traťové predplatné lístky z pôvodných 30 % – 45 % na súčasných jednotných 50 % z obyčajného cestovného vo vlakoch objednaných štátom. Za deväť mesiacov roka 2015 ZSSK eviduje 4,8 milióna cestujúcich na traťové predplatné lístky. Medziročne tak cestovanie za prácou narástlo o 22 % (počet cestujúcich/ ciest za deväť mesiacov 2015 oproti rovnakému obdobiu 2014). V priemere sa za prácou cestuje na trase dlhej 33 km, je to približne rovnaká dĺžka trasy ako v minulosti. Napriek nárastu miery poskytovanej zľavy sa celkové tržby ZSSK za traťové cestovné lístky zvýšili o 7 % (za deväť mesiacov 2015 oproti rovnakému obdobiu 2014). 

Rebríček TOP 9 najčastejšie využívaných trás na cestu do/z práce *
trasa v rámci SR   km
1. Bratislava hl. st. – Trnava  46
2. Galanta – Bratislava hl. st.  49
3. Šaľa – Bratislava hl. st.  60
4. Nové Zámky – Bratislava hl. st.  91
5. Vrútky – Žilina  21
6. Bratislava hl. st. – Pezinok  19
7. Trnava – Bratislava – Vinohrady  42
8. Galanta – Bratislava – Vinohrady  45
9. Bratislava hl. st. – Malacky  38

Registrácie v systéme bezplatnej prepravy

K 8. novembru 2015 bolo do systému bezplatnej prepravy evidovaných 847 404 platných registrácií do bezplatnej prepravy. Počet je už očistený, a to o neobnovené registrácie niektorých oprávnených, ktoré mali časovo obmedzenú platnosť preukazu – napríklad študenti, poberatelia dôchodkov do 62 rokov, ktorí predkladajú potvrdenie zo Sociálnej poisťovne atď., alebo prekročením detí vekovej hranice 15 rokov a podobne. Celkových počet fyzicky vykonaných registrácií (vrátane tých, ktoré neboli k aktuálnemu dátumu platné) predstavoval k záveru septembra 996 126. Potenciálne sa uvažovalo, že okolo 2,3 mil. osôb (celkovo detí do 15 rokov, žiakov, študentov, dôchodcov a poberateľov rôznych dôchodkov Sociálnej poisťovne). Do systému bezplatnej prepravy tak reálne vstúpilo 37 % občanov, ktorí spĺňajú kritéria. Tabuľka registrovaných do systému bezplatnej prepravy k 8. novembru 2015 (domáci aj zahraniční) * * * * * Kontaktné centrum 18 188, alebo +421 2448 58 188 ( pri volaniach zo zahraničia)
zákaznícke centrá v 12 mestách alebo osobné pokladnice v staniciach
www.slovakrail.sk alebo www.facebook.com/slovakrail, info@slovakrail.sk
Aktuálnu polohu vlakov cestujúci nájdu aj na stránke ŽSR:
http://tis.zsr.sk/elis/pohybvlaku-iframe Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK) zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave.
ZSSK denne vypravuje v priemere 1450  vlakov. V roku 2015  zrealizuje 31,30 milióna vlakových kilometrov (vlkm) na základe zmluvy so štátom. V roku 2014 spoločnosť prepravila vyše 47,2 mil. osôb.

Mgr. Jana Morháčová
riaditeľka Odbor komunikácie
Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. (ZSSK)
Rožňavská 1
832 72 Bratislava 3

Skip to content